Jak vybrat matraci

Dříve než začnete vybírat novou matraci, vzpomeňte si, co Vám na staré nejvíce vadilo. Byla tuhá, nebo naopak měkká? Nepotili jste se na ní příliš? Dal se potah sejmout a vyprat v pračce?

Každodenní užití nebo jen příležitostné spaní

Je vám jasné, za jakým účelem matraci pořizujete? Určitě věnujte velkou pozornost matracím pro každodenní využití. Nikde nestrávíte na jediném místě více času než právě v posteli. Proměňte tedy lůžko v oázu pohodlí stvořenou k odpočinku. Pro příležitostné spaní na chalupě, chatě, chalupě nebo posteli pro hosty určitě postačí jednodušší typy matrací s nižší nosností. Intenzivní zátěž u osob dlouhodobě upoutaných na lůžko vyžaduje speciální typy matrací.

 

Pohodlí souvisí s tvrdostí

Jitona nabízí matrace, které společně s rošty a matracemi tvoří ucelený spací systém. Každý má jiné požadavky na tvrdost lůžka.

 Měkké matrace

 • = komfortní nelepená sendvičová matrace se 7 cm vysokou viscoelastickou (línou) pěnou. = vysoce odolná sendvičová
 • = matrace se zpevněnými bočnicemi a viscoelastickou (línou) pěnou.

Středně tvrdé matrace

  • = zpevněná latexová matrace s kaktusovou flexideskou.
  •  = vysoce propracovaná latexová matrace s anatomickými zónami.
  • = uživatelsky spolehlivá matrace z vysoce pružné HR pěny.

Tvrdé matrace

  •  = praktická nelepená sendvičová matrace ze „studené pěny“ pro zajištění vysokého standardu hygieny lůžka.
  • = atraktivní sendvičová matrace v kombinaci latexu a vysoce pružné HR pěny.

Matrace pro dvoulůžko

Pro partnerské dvoulůžko vyberte raději dvě samostatné matrace, než jednu velkou. Samostatné matrace totiž naprosto respektuje individuální hmotnost, osobní nároky na tvrdost lůžka a zdravotní požadavky partnera. Ve spaní rozhodně nemusíte dělat kompromisy. Ne vždy totiž vyhovuje jedna matrace oběma partnerům současně. Navíc lze jednotlivé matrace na lůžku během užívání snadněji otáčet, zabránit tak sležení a výrazně prodloužit jejich životnost.

Snímatelný a pratelný potah

Potah matrace by měl být snímatelný a pratelný, popř. snadno čistitelný. Hygienu lůžka totiž ovlivňuje také potahová textilie, která leží mezi Vaším tělem a jádrem matrace. Textilie musí mít odpovídající pevnost, pružnost a celkově poskytovat dostatečnou ochranu matrace. Její speciální úpravy zamezí růstu mikroorganismů (roztoči, bakterie a houby) a usnadní užívání, údržbu i čištění potahu. Výhodou je také podšití rounem a netkanou textilií, které umocňuje pohodlí při užívání matrace. 

Zdravé spaní

Vybírejte z moderních materiálů a konstrukčních řešení, které odpovídají aktuálním poznatkům a světovým trendům v oblasti zdravého spaní. Informujte se také o výrobci matrace, jeho tradici a zkušenostech z vývoje a výroby matrací.

Nejlevnější neznamená nejlepší

Srovnávejte srovnatelné – cenu matrace ovlivňuje typ použitého materiálu a jeho objemová hmotnost, ale také celkové konstrukční řešení. Nejlevnější matrace nemusí být zároveň tou, která Vám prokáže nejlepší službu, splní Vaše nároky a zaručí nejdelší životnost.

Životnost matrace a její obměna

Průměrná životnost matrace se pohybuje v rozmezí 5 – 10 let. Především s ohledem na hygienické hledisko doporučujeme omezit dobu užívání matrace a po uplynutí její životnosti ji vyměnit za novou. V posteli trávíte minimálně 1/3 života, nešetřete proto na úkor svého zdraví!

Nenechte si ujít žádnou novinku, ani slevu

zadejte Váš email, na který Vám budeme zasílat newsletter