6 praktických rad a tipů pro zařízení předsíně

Předsíň je to první, co uvidí všechny vaše návštěvy, takže jejímu zařízení věnujte dostatečnou pozornost. Nechtějte se však zalíbit jim, ale snažte se vytvořit reprezentativní, funkční a praktický prostor, který se bude líbit vám a všem členům vaší domácnosti.

1) Pro začátek trochu čísel

Norma stanoví, že předsíň musí mít minimální šířku 110 cm, optimálně by však měla být široká alespoň 140 až 170 cm. Jen při těchto rozměrech budete mít dostatek prostoru pro průchod a přenáší rozměrných věcí, obouvání vsedě i pro oblékání, svlékání a odkládání bund a kabátů i v případě, kdy bude v předsíni více lidí. Myslete na to při výběru veškerého nábytku a doplňků. Jestliže máte úzkou vstupní chodbu, snažte se logicky vybírat co nejužší nábytek, abyste zachovali dostatečný prostor. 

Málokdo má to štěstí, aby měl obrovskou vstupní halu.

Málokdo má to štěstí, aby měl obrovskou vstupní halu. (Foto: Depositphotos)

2) Prosvětlete vstupní prostor všemi možnými prostředky

Předsíň je v mnoha případech tmavá místnost bez přirozeného světla. Jen málokdo má to štěstí, že má vstupní chodbu s oknem, velkou prosvětlenou halu nebo prosklené vstupní dveře vedoucí do vnějšího světa zalitého sluncem. Proto se všemi možnými prostředky snažte docílit toho, aby předsíň byla co nejsvětlejší. Volte světlou výmalbu a dostatek světel. Vhodná jsou stropní či vestavěná svítidla s čidly na pohyb. 

Nestačí však jen centrální světlo - další osvětlení by mělo být třeba i u zrcadla nebo vestavěné skříně. Prostor oživíte i LED pásky. Žárovky vybírejte nejlépe LED denní bílé. Kromě barev a světel si můžete pomoci i zrcadly, prosklenými dveřmi vedoucími do místností s okny, případně prosklenými stěnami, světlíky nebo luxfery. Nemusíte z nich stavět celou stěnu, stačí její část.

Snažte se o to, aby předsíň byla co nejvíce prosvětlená. (Foto: Jitona)

3) Pozor na špínu

Bílá je sice ideální k optickému prosvětlení prostoru, ale především v předsíni by se mohla rychle ušpinit, případně "ošoupat". Vhodný je tedy kvalitní a otěru odolný nátěr, který se dá omývat. Pokud chcete prostor trochu oživit, můžete část zdi obložit nějakým omyvatelným materiálem (třeba stejným, jako máte použitý na podlaze). Často se obkládá část zdi kolem věšáku, kde hrozí největší poškození nátěru. I podlaha by měla být odolná, snadno čistitelná a omyvatelná. Vhodná je dlažba, betonová stěrka, PVC, vinyl nebo marmoleum.

Hlavně zeď u věšáku se může rychle ušpinit a

Hlavně zeď u věšáku se může rychle ušpinit a "ošoupat". (Foto: Depositphotos)

4) Botník, věšák a co dál?

V předsíni je důležité mít prostor na odložení bund, klíčů, tašek, bot a taky deštníků. Potřebujete tedy hlavně kvalitní a dobře odvětrávaný botník a věšák. V malém prostoru oceníte předsíňovou stěnu, která spojuje obojí do jednoho celku a navíc mívá i prostor na odložení tašky, klíčů a jiných drobností, případně i zrcadlo. Předsíňovou stěnu můžete nahradit úzkým botníkem a háčky na zdi. Ve větší předsíni oceníte širší botník, na který si můžete sednout (v malém prostoru ho můžete nahradit sklopným sedátkem).

TIP: Vždy se snažte o to, aby nábytek, barvy i celkový styl vstupního prostoru ladil se zbytkem bytu či domu.

Jestliže máte dostatečně velkou předsíň, můžete si dovolit i samostatně stojící věšák, nejlépe nějaký designový, a pohodlnější lavici, židli, křesílko nebo puf. Také sem můžete umístit vestavěné skříně, do kterých schováte třeba úklidové prostředky, sezónní věci a bundy, které zrovna nenosíte. V každé předsíni bez ohledu na její velikost pak nezapomeňte na odkládací stolek, komodu nebo alespoň poličku.

V předsíni oceníte botník nebo lavičku na sezení.

V předsíni oceníte botník nebo lavičku na sezení. (Foto: Depositphotos)

5) I předsíň můžete ozdobit

I do předsíně patří dekorace, které ji zútulní. Nepřehánějte to však s nimi, abyste prostor zbytečně nezahltili. Postačí třeba část zdi ozdobená výraznou tapetou, praktické a pěkné hodiny, jeden dekorační předmět nebo obrázek na zdi. Pokud se rozhodnete oživit prostor živou květinou, vybírejte takovou, která má ráda temnější prostory (pokud nemáte v předsíni přirozené světlo). Samotnou ozdobou se může stát i věšák na bundy nebo zrcadlo. U předsíně, která je prosvětlená přirozeným světlem, si můžete pohrát i s výraznějšími barvami.

I zrcadlo nebo správně zvolená tapeta či výmalba mohou být ozdobou.

I zrcadlo nebo správně zvolená tapeta či výmalba mohou být ozdobou. (Foto: Depositphotos)

6) Zrcadlo jako nezbytný doplněk

V předsíni nesmí chybět zrcadlo. Čím větší, tím lepší - měli byste v něm vidět celou svou postavu. Můžete se v něm letmým pohledem zkontrolovat před odchodem z domu a navíc pomůže opticky zvětšit a někdy i prosvětlit prostor. Zrcadlo můžete pověsit na zeď, může být na dveřích vestavěné skříně nebo součástí předsíňové stěny. Když máte v předsíni dost místa, může stát i samostatně. Je jen na vás, jestli zvolíte nenápadný kousek nebo ozdobné zrcadlo, třeba v mohutném a ozdobném rámu. Pokud máte rádi technologie, můžete zvolit chytré zrcadlo, na kterém zjistíte třeba aktuální počasí nebo čas.

Autor: Antonín Vintr