Údržba nábytku

Tato stránka poskytuje informace jak šetrně ošetrovat nábytek, aby se uchoval dlouho stejně krásný jako při nákupu.

 

Návod k ošetřování povrchu lakovaného nábytku Jak ošetřovat lakovaný nábytek

Nábytek je nalakován akrylátovými laky. Vnitřní plochy mohou být opatřeny lakovanou folií. To zaručuje odolnost proti působení vody po potřísnění, pokud je bezprostředně plocha nábytku osušena. K odstranění prachu a lehkého znečistění nábytku použijte hadřík z materiálu nepouštějícího vlákna (např. bavlněného, lněného, nebo z jelenice) navlhčeného velmi slabě vodou s několika kapkami čirého saponátu na nádobí na vlhkost odpovídající vlhkosti lidské ruky. Ošetřovanou plochu nábytku lehce, nikoliv však až do mokra otřete a okamžitě poté vytřete nábytek do sucha suchým hadříkem. Při vytírání matných ploch nepoužívejte silný tlak na hadřík, jinak by mohlo dojít k nevratnému vyleštění ploch nábytku.
Při silnějším znečistění lze použít větší množství saponátu, nikoliv však koncentrovaného. Nábytek musí být ošetřován bez použití tlaku a následně očištěn hadříkem s čistou vodou. Ta musí být okamžitě setřena suchým hadříkem. U dokončení nábytku na otevřené póry je třeba zejména odstranit vlhkost z pórů, vytřením suchým hadříkem tahy ve směru pórů.
Při použití ostatních komerčních prostředků na čistění nábytku je nutno dodržovat návod výrobce. Doporučujeme Vám, abyste si takový prostředek před použitím nejprve vyzkoušeli na méně viditelné ploše nábytku. V žádném případě nesmí být použity pro ošetření bílých, nebo světlých ploch barevné čističe nebo politury a jiné přípravky obsahující olej. Použití olejových politur, oživovacích olejů a jiných přípravků obsahujících oleje nedoporučujeme ani na nábytek lakovaný matným lakem, neboť dojde k jeho nerovnoměrnému vyleštění. Rovněž nesmí být použity prostředky obsahující abraziva (brusné a leštící pasty, prášky a jiné látky schopné poškrábat plochu nábytku).
Stáhnout návod k ošetřování lakovaného nábytku.
 

Návod k ošetřování nábytku opatřeného voskovým mořidlem Jak ošetřovat voskovaný nábytek

Na venkovních plochách nábytku jsou použita vosková mořidla, vnitřní plochy jsou buď mořeny vodovými mořidly, nebo lakovány bezrozpouštědlovým lakem. Tím je docilován přírodní vzhled, který se stárnutím a působením světla lehce mění. Plochy nejsou odolné proti vodě, páře a ani jiným tekutinám. Skvrnu od vody způsobí kapka již po 2 sekundách.
Normální čistění lze provádět suchým bavlněným hadříkem. V žádném případě se nesmí použít koncentrovaný nebo abrazivní čistící prostředek (čistící pasty, kaše, prášky a jiné látky schopné poškrabat plochu).
Pro oživení a ošetření opotřebených ploch je určena vosková politura. Pokud jsou na ploše nábytku skvrny, rýhy a podobně je možno je opravit pouze obroušením až na dřevo a novým nánosem voskové politury, dle návodu na tomto prostředku.
Stáhnout návod k ošetřování voskovaného nábytku.
 

Návod k ošetřování povrchu olejovaného nábytku Jak ošetřovat olejovaný nábytek

Na plochách jsou použity přibarvené šelakové základy a následně je plocha dokončena olejovou politurou. Tím je dosažen požadovaný vzhledový efekt a poskytnuta dřevu základní ochrana proti nečistotě a vlhkosti. Plochy jsou po velmi krátkou dobu odolné proti vodě a jiným tekutinám (cca 1 minutu). Nejsou odolné proti páře.
Normální čistění lze provádět hadříkem jemně zvlhčeným na vlhkost odpovídající vlhkosti lidské ruky velmi slabou mýdlovou vodou. (Lze použít i tekuté mýdlo cca 3 kapky na šálek vody). Doporučujeme použít měkký hadřík z materiálu nepouštějícího vlákna, například flísové utěrky. V žádném případě se nesmí použít koncentrovaný nebo abrazivní čistící prostředek (čistící pasty, kaše, prášky a jiné látky schopné poškrabat plochu).
Pro oživení a ošetření opotřebených ploch nábytku se doporučuje vosko-olejová politura (výrobce používá olej B 402-05 od Fy 3H Hiddenhausen SRN). Ta se nanese slabě hadříkem a po minutách se přebytek setře suchým flanelovým hadříkem až do dosažení rovnoměrně matné plochy. Pokud jsou na ploše skvrny, rýhy a podobně je možno je opravit pouze obroušením až na dřevo a novým nánosem šelaku a oleje.
Stáhnout návod k ošetřování olejovaného nábytku.
 

Návod k ošetřování čalouněného nábytku - látka Jak ošetřovat čalouněný látkový nábytek

Pro čištění jak čalouněných, tak i dřevěných částí nábytku se nesmí používat chemické rozpouštědla a ředidla (trichloretylen, aceton, benzin, líh apod.), písky a abrasiva ani prací prášky. Nábytek nesmí přicházet do přímého styku s vodou nebo být umístěn do vlhkého prostředí. Přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám (změna barevného odstínu lakovaných částí, látek), rovněž není dobré výrobek vystavovat dlouhodobému působení sálavého tepla nebo jej umisťovat v prašném prostředí. Všechny kovové a plastové díly lze čistit jen vodou se saponáty, k oživení plastů lze použít i renovační spray, určený pro přístrojové desky interiérů automobilů. U všech čistících prostředků postupujte vždy dle návodu výrobce.
Dřevěné části nábytku
Změna textury, drobné odchylky v barvě a přirozené růstové vady nejsou závadou, ale naopak dokladem přírodního charakteru dřeva. Barevné odlišnosti dřevěných částí nábytku jsou způsobeny rozdílnou schopností dřeviny absorbovat dokončovací materiál. Prach z dřevěných částí odstraňte měkkou, čistou a suchou prachovkou. Při větším znečistění použijte čistící prostředek určený pro nábytek povrchově dokončený všemi druhy laků. Při jeho použití postupujte přesně podle návodu, který je uveden na zakoupeném přípravku.
Čalouněné části nábytku
Životnost látky zvýšíte pravidelným ošetřením a čištěním. U všech potahových látek doporučujeme čistit skvrny před jejich zaschnutím, zvyšuje se tím účinnost čištění. Potahové látky ošetřujte, pouze k tomu určenými prostředky. Skvrny netřete, pouze odsávejte čistým hadříkem. Tkaninu nečistěte kartáči s drsným povrchem, k čištění používat jemný kartáč a savou houbu. Prach z čalouněných částí nábytku odstraňte jemným kartáčem nebo pomocí vysavače. Při větším znečistění použijte suchou pěnu nebo čistič na čalounění. Doporučujeme provádět šamponování pěnou tak, aby pěna nepřišla do styku s dřevěnými částmi výrobku. Dbejte na to, aby se roztok nevtlačoval do tkaniny a nepromáčel ji. Šamponování provádějte přesně podle pokynů výrobce saponátových prostředků na nábytek. Potahovou látku čistěte po směru vlasu (nikdy nečistit krouživými pohyby kartáčkem), neperte (větší množství vody může znehodnotit výrobek), nežehlete. Čalounění typu mikroplyše lze čistit jemným kartáčováním a velmi jemným šamponováním. Pokud skvrny po čištění nezmizí, obraťte se na specializovanou firmu pro chemické čištění.

Impregnace
Pro zvýšení ochrany potahové látky lze též nechat provést impregnaci (provádí specializovaná firma) s tzv. protišpinivým efektem. Aplikují se nástřikem na hotové sedací soupravy. V současnosti se u většiny látek, které se používají pro výrobu čalounění sedacích souprav nedoporučuje čištění běžným praním. Díky impregnaci se znečištění udržuje pouze na povrchu materiálu a nepronikne do struktury vlákna. Pravidelná údržba takto ošetřených textilií je pak velmi snadná - v případě polití se skvrna se na látce buď vůbec nevytvoří - tekutina zůstane na povrchu a dá se odsát papírovým ubrouskem nebo se koncentruje do jednoho bodu a dá se snadno odstranit pomocí vlhké houby nebo bavlněné utěrky. Obdobně toto platí i pro jiná znečištění nábytku. Impregnace zároveň zabraňuje oděru a opotřebování materiálu (prodlužuje životnost látky), pronikání prachu do hloubky, chrání proti roztočům. Vytváří na povrchu látky neviditelnou vrstvu, kterou nelze poznat čichem ani dotekem. Nemění kvalitu ani barvu materiálu a nijak neomezuje jeho prodyšnost. Impregnace nechrání proti obarvení. Organické znečištění je nutné odstranit okamžitě.
Stáhnout návod k ošetřování látkového čalouněného nábytku.
 

Návod k ošetřování povrchu čalouněného nábytku - kůže

Jak ošetřovat čalouněný kožený nábytek

Neumísťujte nábytek příliš blízko ke zdrojům sálavého tepla. Při umístění nábytku se přesvědčte, že vzdálenost mezi ním a zdrojem tepla je minimálně 30 cm.

Jak ošetřovat čalouněný kožený nábytek

Běžné čistící a chemické prostředky mohou způsobit škodu, vyžadující finančně nákladnou opravu. Používejte proto jen garantované čistící prostředky Leather Master.

Jak ošetřovat čalouněný kožený nábytek

Kožený nábytek chraňte před přímým slunečním světlem.

čalouněný kožený nábytek

Kůži ošetřujte prostředkem Leather Master – Leather Protection Cream. Zachováváte tím měkkost a vzhled nábytku. Obsahuje nevyhnutelně nutné výživné látky, zvláčňující a zvlhčující komponenty.

Jak ošetřovat čalouněný kožený nábytek

Udržujte kůži bez prachových částic. Jednou týdně prach vysajte a přetřete mírně vlhkým bavlněným hadříkem.

kožený nábytek

Kožený nábytek chraňte před přímým kontaktem s vodou. V případě potřísnění, vodu neutírejte, jen ji vysajte houbou.

nabytek

Znečistěné místo neodstraňujte mechanicky ani nepůsobte při čištění tlakem. Kůži ošetřujte prostředky Leather Master – Soft Cleaner minimálně 2x za rok nebo dle potřeby.

nábytek

V případě potřeby se obraťte na prodejce, který Vám odborně poradí nebo doporučí specialistu.

Stáhnout návod k ošetřování koženého čalouněného nábytku.