Jak vybrat správný rošt do postele?

Ani sebelepší matrace vám nezajistí kvalitní a zdravý spánek, pokud nebude v dokonalé harmonii s roštem. Poradíme vám, jak si vybrat správný rošt, abyste se konečně vyspali dorůžova.

Rošt zajišťuje kvalitní odvětrávání matrace a zabraňuje tak tvorbě plísní a množení roztočů. Hlavně od matrací vysokých méně jak 7 cm přebírá zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. U vyšších matrací není jeho úloha tolik potřebná, protože většinu váhy dokáží rozprostřít samy. Při koupi roštu je ideální vyzkoušet si jej rovnou s matrací, která na něm bude položená. Matrace a rošt totiž tvoří nedílný komplet, kdy kvalita jednoho prvku ovlivňuje kvalitu toho druhého.

Co zohlednit při výběru roštu?

  • Vaši hmotnost - rošty mají různou nosnost
  • Peníze, které jste ochotni investovat
  • Typ matrace - každá matrace vyžaduje jiný typ roštu
  • Zdravotní stav - zejména starším lidem a osobám po operaci usnadní pobyt na lůžku elektrický polohovací rošt

Rozměry roštů

Rošty se většinou vyrábí ve všech standardních rozměrech stejně jako postele (včetně možnosti prodloužené délky). Bývají o 1 cm užší a o 4 - 5 cm kratší (rošt 90 x 200 cm má skutečný rozměr zhruba 89 x 196 cm). Výrobci totiž počítají s postelovým kováním, které bývá umístěno na vnitřní straně postranic a čel postele. Díky tomu vložíte rošt do postele lehce a bez použití síly.

Některé firmy nabízejí výrobu roštů v atypických rozměrech, takže je seženete i na postel vyrobenou sobě na míru. Na dvojlůžko širší než 140 centimetrů budete potřebovat dva rošty a nejlépe i dvě matrace. Každý z partnerů si pak totiž může vybrat svou míru komfortu. 

Na dvojlůžko budete potřebovat dva rošty.

Na dvojlůžko budete potřebovat dva rošty. (Zdroj: Depositphotos)

Lamelové rošty

Lamelové rošty jsou vhodné pod pěnové matrace. Vyrábí se pevné, polohovací i elektrické. Kvalitní rošt má mít alespoň 28 lamel, u levnějších se setkáte pouze se 14 až 18 lamelami. Čím vyšší počet lamel je, tím lépe většinou dokáže rošt reagovat a přizpůsobovat se zátěži. Lamely se vyrábí ze smrkového nebo bukového dřeva, případně ze syntetických materiálů. Uchycují se do pevných nebo výkyvných (pružných) plastových či kaučukových pouzder.

Díky plastovým a kaučukovým pouzdrům reagují lamely lépe na zatížení, lépe vyrovnávají matraci a prodlužují tak její životnost. Navíc se snáze přizpůsobují tvaru těla. Rošty s výkyvnými pouzdry jsou dražší, ale investice do nich se vyplatí. Lamelové rošty mohou mít i umělohmotné talířky různého tvaru, díky kterým se lépe přizpůsobí tvaru těla.

Některé lamelové rošty mají na nejvíce namáhaných místech, například v oblasti bederní páteře, zdvojené lamely. Ty jsou vybaveny posuvnými jezdci, pomocí kterých se mění jejich tuhost. Čím více jezdců rošt má, tím přesněji můžete nastavit jeho tuhost.

Laťkové rošty

Laťkové rošty jsou vhodné pod pružinové matrace a tužší pěnové matrace s vyšším jádrem. Nejčastěji se vyrábí ze smrkového nebo březového dřeva. Laťky bývají spojeny popruhem, ale najdete i rošty s pevným rámem. Laťkové rošty se vyrábí také jako polohovací, a to jak manuálně, tak i elektricky. Pamatujte si, že na polohovací rošt nepatří pružinová matrace, ale jen určité typy pěnových matrací.

Při koupi laťkového roštu se zaměřte především na počet latěk, jejich šířku a tloušťku a mezeru mezi jednotlivými laťkami. Tyto parametry totiž významně ovlivňují nosnost celého roštu. Mezery mezi latěmi nesmí být větší jak 4 - 6 centimetrů, jinak by jimi mohla matrace propadat a deformovat se. Dejte si pozor také na to, aby na jednotlivých laťkách nebyly velké a uvolněné suky nebo trhliny. Taková místa jsou náchylnější k prasknutí a brzy byste mohli rošt kupovat znovu.

Pod pružinovou matraci patří laťkový rošt. (Zdroj: Depositphotos)

Speciální rošty

Polohovací lamelové rošty ovládané manuálně i pomocí elektromotorku usnadní ležení seniorům, lidem s problémy se zády a různě deformovanou páteří a nemocným, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Jestliže jste zdraví a v posteli si ani rádi nečtete, pak polohovací rošt zřejmě nevyužijete a nevyplatí se vám ho kupovat.

Polohovací rošty mívají různý stupeň možností nastavení. Zpravidla se jedná o sklon v oblasti zad, u některých roštů také sklon nohou. Nejlepší elektrické rošty mají pojistku, která vrátí rošt do standardní polohy při výpadku proudu. Na polohovací rošt dejte latexovou matraci bez desky z kokosových vláken, případně matraci ze studené či líné pěny, která je dostatečně ohebná a dobře se přizpůsobí tvaru lidského těla.

Pro postele s vestavěným úložným prostorem se vyrábí speciální výklopné rošty. Pokud máte k posteli přístup z obou bočních stran, vyberte si rošt s bočním výklopem. Vyklápění i ukládání věcí je jednodušší a pohodlnější. Jestli boční přístup nemáte, pořiďte si rošt s čelním výklopem, počítejte však s horším přístupem k úložnému prostoru. Rošt by měl mít plynové písty, díky kterým se vám bude snadno vyklápět.

Autor: Antonín Vintr