Provensálský styl: Domov inspirovaný francouzským venkovem

Interiér v provensálském stylu evokuje prázdninovou pohodu i francouzský venkov s uvolněným životním stylem jeho obyvatel. Je útulný, lehce nostalgicky laděný a nepostrádá vkus ani uvolněnost.

Jak si zařídit domov v provensálském stylu

Jestliže chcete interiéru zachovat jeho lehkost, nesmíte ho přeplnit nábytkem a dekoracemi. Provensálský (nebo též francouzský venkovský) styl se vyznačuje jednoduchou elegancí a hojným využíváním přírodních materiálů. Své místo zde má kámen, dřevo i terakota, tepané železo a jemné přírodní tkaniny.

Typickou podlahovou krytinou provensálského interiéru je dlažba. Nejčastěji se používají terakotové dlaždice (nejlépe šestiúhelníkové) v teplých hnědých, oranžových či červených tónech a kamenná dlažba ve zlatavých odstínech vápence. Na francouzském venkově není podlaha z dlažby výjimkou ani v obývacím pokoji nebo ložnici, protože v teplém podnebí slouží jako chladicí prvek. V našich podnebných podmínkách je však lepší teplá dřevěná podlaha, a to nejlépe s lehkou patinou.

Obkladem stěny ze světlého kamene chybu rozhodně neuděláte.

Obkladem stěny ze světlého kamene chybu rozhodně neuděláte. (Zdroj: Jitona)

Jakými barvami by měl domov hrát?

Stěny jsou často vymalované ve velmi světlých, jakoby na slunci vybledlých odstínech okrově žluté, šedomodré a olivově zelené. Čistě bílá barva se příliš nepoužívá, častější jsou její odstíny krémové, smetanové či zlatavé. Nebojte se použít i červenou a modrou barvu. Levandulová barva není tradičním odstínem provensálského interiéru a na výmalbu stěn se nehodí. Mnohem lepší službu udělá na bytových doplňcích.

Stěny někdy bývají v dolní třetině vymalovány sytější, tmavší barvou. Na francouzském venkově to mělo hlavně praktický důvod, protože na tmavší barvě nejsou tolik vidět nečistoty. Nerovnosti či drobné nedokonalosti stěn nejsou vůbec na škodu, spíše naopak. Někdy se dokonce používají speciální malířské techniky, které je napodobují. Vhodným dekorem na zeď jsou i kameny a cihly. Můžete jimi obložit jednu stěnu nebo část kuchyně či koupelny, případně krb.

V interiéru laděném do provensálského stylu můžete použít i světle modrou barvu.

V interiéru laděném do provensálského stylu můžete použít i světle modrou barvu. (Zdroj: Jitona)

Nábytek ve francouzském venkovském stylu

Tradiční provensálský nábytek je vyráběný ze dřeva, které je buďto ponecháno ve své přírodní podobě, nebo je nalakováno na tradiční modrošedou či světle zelenou barvu. Čím dál častěji se však používá bílý nebo krémový nábytek s patinou. Do interiéru inspirovaného provensálským stylem se hodí staré a lehce ošoupané kousky nábytku, ale chybu neuděláte ani novým nábytkem, který je tímto stylem inspirovaný. Pokud chcete mít celý byt dokonale sladěný, pořiďte si třeba romantickou sestavu nábytku Georgia.

Tradičními nábytkovými kusy provensálské jídelny jsou dřevěné židle s vyplétanými sedáky a vysokými žebříkovými opěradly. Pokud je neseženete, volte elegantní dřevěné židle s polstrovanými sedáky. Ty můžete doplnit i o klasickou dřevěnou lavici. V jídelně pak nesmí chybět ani bytelný stůl a příborník.

Do ložnice zkuste dát tradiční postel z černého tepaného železa nebo bíle lakovaného kovu, kovovou postel s nebesy či jednoduchým baldachýnem nebo postel z masivu s vysokými čely a ozdobnými nohami. Ve stylovém provensálském domově by neměly chybět ani nejrůznější skříně a skříňky, tedy šatní skříň, vitrína, různé komody, prádelníky a staré truhly.

V jídelně by neměl chybět velký stůl, pohodlné židle a příborník či vitrína.

V jídelně by neměl chybět velký stůl, pohodlné židle a příborník či vitrína. (Zdroj: Jitona)

Čím provensálský interiér ozdobit?

Doplňkům kraluje keramika, především originální mísy a misky, talíře, hrnky a džbány z glazované keramiky v tradičních žluto-okrových nebo tmavších zelených tónech, ale i v odstínech modré, hnědé a cihlově červené. Typické je zdobení prostoru nad dveřmi. Kromě talířů sem můžete zavěsit třeba starý ručně malovaný kachel, dobové fotografie, drobné olejomalby, kousek látky s provensálským potiskem v patinovaném rámečku, dekoraci z tepaného kovu nebo usušenou levanduli. Na jídelní stůl dejte lněný ubrus či prostírání.

Mezi další typické doplňky patří užitné předměty ze dřeva (třeba krájecí prkénka nebo bedýnky od vína), proutěné úložné košíky a slaměné nákupní koše. Z osvětlení kralují podobně jako ve stylu vintage závěsné a stolní lampy s kovovými nebo keramickými stínidly a jednoduché lampičky s textilními stínidly. Často se využívají i ozdobné lustry se skleněnými ověsy, které jsou inspirované stylem Ludvíka XIV. Do exteriéru pak můžete umístit velké kovové lucerny se svíčkami.

Autor: Antonín Vintr