Skandinávský styl aneb pohodlný, harmonický a praktický domov

Skandinávský styl je založený na jednoduchosti a vyváženém poměru mezi estetikou a funkčností. Jednoduchý elegantní design a čisté linie vytváří spolu s praktičností a funkčností pohodlný a harmonický interiér a příjemný domov, do kterého se budete rádi vracet.

Skandinávský styl (také severský) se vyvíjel dlouhá léta, takže není jen jedna správná možnost, jak interiér v jeho duchu zařídit. Interiér může být tradiční a rustikálnější, ale i moderní až minimalistický. I proto je tento styl vhodný prakticky pro jakýkoliv prostor. Hodí se do prostorného loftu či mezonetu, venkovského domu i klasického městského bytu, kde můžete uplatnit třeba citlivý mix starších retro kousků s novými. Pokud se budete držet moderních čistých linií, tak zase opticky zvětšíte i stísněný prostor malého bytu.

Skandinávský interiér může být rustikální, ale i moderní až minimalistický.

Skandinávský interiér může být rustikální, ale i moderní až minimalistický. (Zdroj: Jitona)

Světlost a vzdušnost, to je to, oč tu běží

Typický skandinávský interiér je světlý a vzdušný – dlouhá severská zima spojená s nedostatkem přirozeného denního světla si vyžádala dostat do interiéru světlo všemi možnými prostředky. Základní barvou pro výmalbu je bílá, která výborně odráží světlo a opticky prostor zvětší a provzdušní. Spolu s dalšími světlými odstíny najde využití nejen na stěnách, ale i na podlahách a nábytku.

Bílá barva může mít teplejší i chladnější podobu – v jižně situovaných místnostech zvolte chladnější variantu, v místnostech otočených na sever pak tu teplejší. V severském interiéru fungují dobře i světlejší odstíny šedé, odstíny vycházející z přírody a jemné pastely. Pro větší kontrast můžete část stěny natřít černou tabulovou barvou, případně ji obložit bíle natřenými dřevěnými prkny. Hrubou cihlovou zeď stačí opět natřít na bílo, stejně jako dveře a rámy oken.

Velký důraz je také kladený na osvětlení. Kromě hlavního centrálního světla umístěte do prostoru i podlahové a stolní lampy. Lampičky můžete postavit i na okenní parapety. Svítidla vybírejte pokud možno ve stejném designu, aby k sobě ladila. Ideální jsou kovové lampy v černém, šedém či měděném provedení, u stolních lampiček není na škodu ani sklo či klasická látková stínítka. Poslední dobou se zvláště v minimalisticky laděném interiéru používají i jednoduché velké žárovky opatřené barevnými textilními kabely.

Bílá barva najde využití nejen na stěnách, ale i na podlahách a nábytku.

Bílá barva najde využití nejen na stěnách, ale i na podlahách a nábytku. (Zdroj: Depositphotos)

Přírodní materiály všude, kam se podíváš

Dalším znakem skandinávského stylu je využití přírodních materiálů, a to především dřeva. Většinou se využívá bříza a borovice, případně i jedle, jasan a dub. Vybírejte dřevo ve světlém odstínu, případně upravené světlým nátěrem. Oblíbeným materiálem je i překližka a nábytek či doplňky z kovu, kůže a skla, které jsou doplněné přírodními textiliemi (bavlna, len, vlna) a kožešinami.

V moderněji laděném interiéru můžete použít i plast. Plastový nábytek mívá spíše tlumenější světlé barvy, ale stejně jako doplňky může mít i výraznější odstín. Podlaha by měla být ideálně ze světlého dřeva (bělený dub, jasan, javor). Pokud máte tmavou podlahu a nechcete ji měnit, rozmístěte na ni menší světlé koberečky a kožešiny, případně ji natřete na bílo. Jestliže chcete zvolit lamino či jiný druh podlahové krytiny, držte se dekoru dřeva ve světlé barvě. Celoplošnému koberci se raději zcela vyhněte.

 Světlá podlaha s kusovým kobercem je

Světlá podlaha s kusovým kobercem je "značka ideál". (Zdroj: Depositphotos)

Nábytek by měl být co nejjednodušší

U nábytku je důležitá funkčnost, jednoduchý elegantní design a čisté rovné linie. Převážná většina nábytku by měla být ze světlého dřeva nebo dřeva natřeného na bílo, pár kousků může být i z plastu. Vybírejte odlehčené subtilnější kousky na nožičkách a vyhněte se příliš zdobenému a těžkému nábytku. Volte spíše méně nábytkových kusů, abyste prostor příliš nezahltili.

Nebojte se kombinace moderního nábytku se staršími vintage kousky. Na první pohled nesourodé prvky propojí interiér v harmonický celek. V severském interiéru by vám pak neměl chybět alespoň jeden nábytkový kus či doplněk, který je ikonou světového designu. Kromě klasického nábytku můžete využít i netradiční kousky, jako jsou palety, špalky dřeva či větve, které propojí interiér s přírodou.

Do skandinávského domova patří jednoduchý nábytek na nožičkách.

Do skandinávského domova patří jednoduchý nábytek na nožičkách. (Zdroj: Jitona)

Lapače prachu v severském interiéru nehledejte

V severském interiéru by mělo být jen minimum dekorací a doplňků, a to ideálně v jednoduchém stylu. Neměly by to být klasické "lapače prachu", vždy by měly mít i praktické využití. Doplňky mohou mít výraznější barvy, které prostor oživí, zútulní a lehce zateplí. Pokud chcete zachovat neutrální barevné schéma, volte černobílou kombinaci. V interiéru by neměly chybět svícny z černého nebo stříbrného kovu, případně z mědi.

Mezi další dekorace patří skleněné vázy, jednoduché mísy ze skla, kovu či kameniny, drátěné úložné koše či koše z filcu, menší košíčky, misky a krabičky. Pohovku oživíte polštářky a přehozy, podlahu kusovými koberečky. Ve skandinávském interiéru se hodně objevují tkaniny a látky s klasickými severskými vzory, pruhy či květinami. Veškeré textilie by měly být z přírodních materiálů (bavlna, len, vlna, samet, hrubá pletenina či kožešina).

Pro seveřany jsou typická holá okna, ale nemusíte se do nich bát zavěsit ani světlé rolety, žaluzie nebo lehké bavlněné či lněné závěsy, které propustí maximum světla. Na zeď můžete pověsit fotky v bílých, dřevěných či černých rámečcích, případně i jedno či více zrcadel. Místo fotek můžete použít také jednoduché grafiky, jednotlivá písmena či nápisy (vtipná hesla či citáty).

Fotku může nahradit i jednoduchá grafika či vtipné nápisy.

Fotku může nahradit i jednoduchá grafika či vtipný nápis. (Zdroj: Depositphotos)

Autor: Antonín Vintr