Zařiďte si domov v romantickém stylu, který vybízí ke snění

Romantický styl bydlení působí velice útulně a pohodlně a přímo vyzývá ke snění. Právě proto převažuje hlavě v ložnicích, koupelnách a obývacích pokojích. Jak vykouzlíte romantickou atmosféru u vás doma?

Vyberte správné barvy

Typickými barvami romantického stylu jsou bílá a jemné odstíny teplých barev, jako je béžová, růžová, broskvová, lila či světle modrá. Občas můžete použít i sytější barvy, barevné kombinace ale musí být něžné a nepříliš kontrastní. Na stěny můžete nalepit také tapety.

K romantickému stylu patří bílá a jemné odstíny teplých barev, třeba lila.

K romantickému stylu patří hlavně bílá a jemné odstíny teplých barev. (Zdroj: Jitona)

Nezapomeňte na textilie

Základem romantického stylu je spousta textilií. Použijte jemné látky s květinovým vzorem v pastelových barvách růžové, červené či fialové, případně modernější černobílou kombinaci. Vhodné jsou také ručně šité textilie s krajkou. Na postel dejte přehoz, nejlépe saténový, a spoustu polštářků.

Do obývacího pokoje volte potahy, deky a přehozy z přírodní bavlny. Přes jídelní stůl dejte ubrus a do oken pověste stylové záclony a závěsy. Záclony vybírejte nejlépe jednoduché, hladké a s dolním či vnitřním okrajem zdobeným krajkou. Po pověšení se je nebojte stáhnout ke straně a převázat lesklou šňůrkou s třásněmi.

Nábytek by měl přežít věky

Jestliže si chcete v ložnici užívat atmosféru dob dávno minulých, pořiďte si postel s nebesy nebo masivní nábytek s ladnými křivkami a praktickými čely. Romantický nábytek by měl být ze dřeva, bytelný, s dobře zpracovanými detaily a neměly by mu chybět zdobné prvky. Nábytek je často mořený nebo lakovaný na bílo - bílá je totiž pro romantický styl typická. U skříní a příborníků se pak zpravidla střídají uzavřené plochy s otevřenými či zasklenými plochami.

Do interiéru můžete dát i kovaný nábytek, ale je potřeba ho zjemnit polštáři a volným čalouněním, díky kterým vám bude připadat pohodlnější. Abyste měli jistotu, že vám vše bude hezky ladit, pořiďte si třeba ložnicovou sestavu Ole, která má dobře zpracované detaily a přesně souzní s romantickým stylem. Kolem nábytku ponechte dostatek místa, aby vynikla jeho krása. Pokud to s množstvím nábytkových prvků přeženete, bude interiér působit příliš těžkopádně.

Nábytková sestava OLE má krásně zpracované romantické detaily.

Nábytek by měl být bytelný a neměly by mu chybět zdobné prvky. (Zdroj: Jitona)

Jaké vybrat doplňky?

Pro navození romantické atmosféry se hodí především tlumené světlo a svit svíček. Do romanticky laděného domova si tedy pořiďte alespoň jednu lampu s možností regulace intenzity světla a spoustu svíček. Do koupelny dejte kameninové misky, vázy, skleněné dózy, voňavá mýdla a flakonky, do obývacího pokoje zase vázy, porcelán a velké křišťálové doplňky. Vhodné jsou i kovové dekorace.

Zajímavou dekorací mohou být třeba plyšoví medvídci, staré panenky nebo proutěné a kovové košíky, tácy a podnosy. Na zeď můžete pověsit zrcadla, starobylé ozdoby, obrazy nebo staré fotografie, a to nejlépe v ošoupaných rámečcích s patřičnou patinou. Nebojte se zajímavých experimentů s obrazy a fotografiemi, starými dřevěnými rámy nebo kolekcí talířů a nezapomeňte na živé květiny a řezané kytice ve vázách.

 Autor: Antonín Vintr