7 feng shui tipů, jak přeměnit obývací pokoj v oázu odpočinku

Chcete se ve svém obývacím pokoji cítit opravdu skvěle a nevíte, jak na to? Inspirujte se čínským uměním feng shui. Stačí i malé změny a váš obývák se promění v harmonické místo.

1) Nikdy neseďte zády ke dveřím

Veškerý sedací nábytek by měl být umístěný tak, abyste v něm mohli sedět čelem ke dveřím (nebo alespoň bokem). Se dveřmi za zády se nikdy pořádně neuvolníte, protože nebudete mít přehled o tom, kdo vchází do místnosti. Pokud to jinak nejde, pomozte si třeba paravánem nebo zrcadlem, to však nedávejte přímo proti dveřím. Za zády byste neměli mít ani okno, pocit stability vám dodá jedině pevná zeď.

2) Správné rozmístění nábytku

Sedací nábytek by měl být rozmístěný do kruhu – tak, aby na sebe všichni dobře viděli. Na levou stranu od sedačky byste měli umístit vysokou palmu, sošku, knihovnu či stojací lampu (symbolika strážného draka), vpravo by pak měl být menší odkládací stolek nebo taburetka. Ze sedačky byste se pak měli kromě televize dívat do široce otevřeného prostoru a na něco, po čem toužíte a čeho byste chtěli dosáhnout. Stačí malba na zdi, obrázek či tapeta.

TIP č. 1: Nábytek by měl mít oblé tvary a hrany. Ostré rohy zjemněte rostlinami s kulatými listy nebo polštářky. 

Nalevo od sedačky by měla stát lampa, palma nebo knihovna.

Nalevo od sedačky by měla stát lampa, palma nebo knihovna. (Foto: Depositphotos)

3) Odkládací stolek jako symbol zdraví

Odkládací stolek před sedačkou symbolizuje zdraví, takže byste jej měli udržovat v čistotě a pěkně uklizený. Také by měl být pevný a kvalitní. V ideálním případě by na něm měly být živé květiny se zakulacenými listy (ostré listy působí agresivně a narušují tok energie).

TIP č. 2: Pořádek je nutné udržovat v celé místnosti. Jen tak jí bude bez problému plynout pozitivní energie čchi.

Odkládací stolek před sedačkou by měl být bytelný a vždy uklizený.

Odkládací stolek před sedačkou by měl být bytelný a vždy uklizený. (Foto: Depositphotos)

4) Dbejte na dostatek světla

Podle feng shui je i v obývacím pokoji důležité světlo a dostatečně světlý prostor. Tmavé kouty se snažte prosvětlit lampičkami, světlými doplňky, rostlinami a zrcadly. Z hlediska zdraví by pak měl být osvětlený i prostor za televizí, abyste při jejím sledování příliš nenamáhali oči.

Ke světlosti obývacího pokoje pomůže velké okno, barvy i lampičky.

Ke světlosti obývacího pokoje pomůže velké okno, barvy i lampičky. (Foto: Depositphotos)

5) Dekorace podle feng shui

Mezi vhodné doplňky pro obývací pokoj patří optimisticky laděné kresby a fotografie, které ve vás budí příjemné pocity. Před sedačkou byste pak měli mít obrázek toho, po čem toužíte. Vyhněte se obrázkům, které ve vás vzbuzují smutek. Pokud potřebujte zklidnit energii v místnosti, rozmístěte v ní větší kameny (uzemňují atmosféru a dýchají stabilitou). Dobře k tomu poslouží i koberce. 

TIP č. 3: Televize by nikdy neměla být středem místnosti. Ideální je krb nebo pěkný výhled ven.

Obývací pokoj můžete ozvláštnit také vodou. Oblíbené jsou fontánky – prudce stříkající voda energie aktivuje, pomalu bublající zklidňuje, případně akvárium. Prostor zútulní i dlouhé a těžké závěsy. Ty by měly být svázané, záclony zase nařasené. Vhodným doplňkem jsou také hodiny, které dodají prostoru rytmus.

Středem obývacího pokoje by neměla být televize, ale krb nebo pěkný výhled.
Středem obývacího pokoje by neměla být televize, ale krb nebo pěkný výhled. (Foto: Depositphotos)

6) Jak obývák vybarvit?

Do obývacího pokoje se hodí hřejivé a jemné odstíny barev. Ideální je třeba krémová, hnědá, bílá, žlutá a oranžová. Poslední dvě navozují přátelskou atmosféru a podporují komunikaci, ale nesmíte použít jejich pestré verze. Ty totiž mohou naopak vzbuzovat nepříjemné pocity.

7) Zařízení podle stylu života

Výběr barev i nábytku závisí i na tom, co chcete v obýváku dělat. Pro aktivní využívání prostoru (plno návštěv a vášnivých debat) volte spíše pestré odstíny a vzdušný nábytek. Prostor příliš nezahlcujte a nechte jej otevřený – symbolika otevřenosti v komunikaci. Ideální jsou i velká okna. Pro relaxační využití volte spíše těžší a pohodlný nábytek, do kterého "zapadnete", a tmavší a zemitější barvy. 

Autor: Antonín Vintr