9 chytrých rad pro zařízení funkční koupelny

Koupelna nemusí být jen místem pro vykonání nezbytné hygieny, ale i místem odpočinku. Záleží na tom, jak ji zařídíte a co při zařizování upřednostníte. Pojďte se podívat na 9 tipů a rad, jak koupelnu zařídit.

1) Boj s malým prostorem

Pokud bojujete s prostorem, myslete na dostatek světla, použijte světlé barvy a využijte "kouzlo" velkého zrcadla. Prostor zbytečně nezahlcujte a co v koupelně nemusí být, to do ní nedávejte. Optického zvětšení dosáhnete i tím, že použijete obklady větších formátů. Pomohou vám také chytře zvolené úložné prostory uzavřené skříňky, díky kterým bude prostor působit uklizeněji – veškerý nepořádek prostě schováte za dvířka. 

2) Koupelna + okno = výhra

Koupelna s oknem je "značka ideál". Budete v ní mít přirozené světlo a budete moci větrat. Pokud okno nemáte, nemělo by vám v koupelně chybět odvětrávání a dostatek světel. Kromě centrálního osvětlení je potřeba mít osvětlené zrcadlo. Navíc můžete nainstalovat i dekorační světla či LED pásky pro navození relaxační atmosféry. Pokud na koupelnu navazuje prostor s oknem, přiveďte do koupelny přirozené světlo pomocí částečně prosklených dveří či stěny (třeba pomocí luxfer). Vybírejte světla s certifikací pro provoz ve vlhkém prostředí a žárovky s denní bílou, která nezkresluje barvy. 

Koupelna s oknem je prostě výhra.

Koupelna s oknem je prostě výhra. (Foto: Depositphotos)

3) Zrcadlo je více než nezbytné

V koupelně nesmí chybět zrcadlo nad umyvadlem. Čím větší bude, tím lépe. Zrcadlo musí být rovnoměrně nasvětlené, a to tak, aby vás světlo neoslňovalo, aby se v zrcadle neodráželo a netvořily se nepříjemné odlesky. Proto by žárovky měly být schované za mléčným či matným sklem, nikoliv čirým. Ideální je zvolit zrcadlo s integrovaným osvětlením. Jestliže máte rádi moderní vychytávky, vyberte si zrcadlo s digitálním displejem. A když nechcete, aby se zrcadlo mlžilo, vybírejte takové, které má speciální fólii nebo je vyhřívané.

4) Vanu, nebo sprchový kout?

Je to věčný boj, ale výběr záleží hlavně na tom, jaký prostor máte k dispozici a co máte raději - sprchování, nebo dlouhé koupele v bublinkách? Sprchový kout ušetří místo, ve vaně se zase můžete natáhnout a více relaxovat. Když se nemůžete rozhodnout a máte dost místa, klidně zvolte obojí, případně zvolte kombinaci obojího. Buď můžete pořídit vanu se sprchovou zástěnou, nebo sprchu s hlubší vaničkou, ve které se mohou "cachtat" vaše děti. I sprchový kout může být zdrojem nebývalého hýčkání – stačí, aby v něm byl masážní panel a sedátko

Pokud máte dost místa, pořiďte si vanu i sprchový kout.

Pokud máte dost místa, pořiďte si vanu i sprchový kout. (Foto: Depositphotos)

5) Poličky, háčky, odkládací prostory...

V koupelně je potřeba mít dostatek odkládacích prostor na hygienické potřeby, kosmetiku, ručníky a případně i úklidové prostředky. Vyprané ručníky raději skladujte někde, kde není takové vlhko. Využijte prostor pod umyvadlem (umyvadlová skříňka), nad umyvadlem (zrcadlová skříňka) i kolem vany, pořiďte si dostatek věšáčků. Ve sprše oceníte odkládací poličky či závěsné organizátory na kosmetiku. Žebříkový radiátor je ideální k sušení mokrých ručníků. Jestliže nechcete nebo nemůžete vrtat, tak použijte samolepicí háčky a poličky, případně poličky se speciálním vakuovým systémem uchycení.

6) Výběr vhodného nábytku do koupelny

Vešerý nábytek, který do koupelny pořizujete, musí být určený do vlhkého prostředí. Pokud tomu tak nebude, nasaje vlhkost a brzy se zničí. Nábytek vybírejte buďto závěsný nebo na vysokých nožkách. Prostor opticky zvětšíte a navíc se vám bude koupelna mnohem snáze uklízet. Jestliže chcete mít nábytek dokonale sladěný, vyberte si nějakou sestavu koupelnového nábytku. Ty většinou obsahují kromě umyvadlové skříňky i vyšší skříňku, do které schováte třeba špinavé prádlo.

Sestava koupelnového nábytku prostor pěkně sjednotí.

Sestava koupelnového nábytku prostor pěkně sjednotí. (Foto: Depositphotos)

7) Jak ušetřit za vodu?

Jestliže chcete ušetřit za vodu, pořiďte si perlátor na umyvadlovou baterii, úspornou sprchovou hlavici a termostatickou baterii do sprchy či vany. Pokud rekonstruujete a máte koupelnu spojenou se záchodem, můžete si pořídit speciální systém, který spojí odtok umyvadla s nádržkou WC – špinavou vodu z umyvadla následně využijete ke spláchnutí.

8) Jaké vybrat umyvadlo

Pokud žijete v jednočlenné či dvoučlenné domácnosti, vystačíte si s klasickým umyvadlem. Můžete si vybrat i takové, které má na boku odkládací plochu. Ve vícečlenné domácnosti je lepší zvolit dvojumyvadlo nebo umyvadla dvě - samozřejmě když na ně máte místo. Když bojujete s malým prostorem, volte menší umyvadloumyvadlo atypického tvaru, které lépe využije prostor, nebo umyvadlo částečně nainstalované nad vanu. Rohové umyvadlo volte jen v nejzazším možném případě.

Vícečlenná domácnost ocení praktické dvojumyvadlo.

Vícečlenná domácnost ocení praktické dvojumyvadlo. (Foto: Depositphotos)

9) Nebojte se koupelnu ozdobit

Pár dekorací koupelně neuškodí, ale zbytečně to s nimi nepřehánějte. Použijte třeba nějaký designový osvěžovač vzduchu či držák na mýdlovětší vonnou svíčku nebo živé květiny. Vybírejte však takové, které snesou větší vlhkost, vyšší teploty a nepotřebují intenzivní osvětlení. Vhodné jsou například bromelie, kapradiny nebo dracény. Ozdobou koupelny se může stát i pěkný koš na prádlo nebo designové umyvadlo.

Autor: Antonín Vintr