Devatero rad a tipů jak zařídit jídelnu či jídelní kout

Ať už doma máte samostatnou jídelnu nebo jídelní kout v obývacím pokoji či kuchyni, vždy je potřeba myslet na to, abyste se během stolování cítili dobře. Jen tak si veškeré pokrmy vychutnáte naplno. Těchto 9 tipů a rad vám pomůže zařídit jídelnu, ve které se budete cítit dobře.

1) Nejdůležitější je trojice stůl, židle a osvětlení

V jídelně je nejdůležitější stůl, židle a osvětlení. Buď mohou být v naprosté harmonii, nebo může jeden prvek vyčnívat a tvořit dominantu prostoru. Pokud si potrpíte na časté stolování, je dobré tuto trojici doplnit také o úložný prostor, třeba příborník či kombinovanou komodu, do které ukryjete sváteční servis, prostírání a jiné drobnosti. Ideální bude i servírovací stolek. Jestliže chcete jídelnu využívat víceúčelově, nebraňte se ani knihovničce, poličkám nebo barovému pultu pro míchání koktejlů.

Jídelní stůl a židle doplňte i o úložný prostor, třeba kombinovanou komodu.

Jídelní stůl a židle doplňte i o úložný prostor, třeba kombinovanou komodu. (Foto: Jitona)

2) Jak velký je potřeba stůl?

Velikost stolu volte podle prostoru, který máte k dispozici, ale i podle toho, kolik u něj bude sedávat lidí. V malém jednočlenném či dvoučlenném bytě, kde si příliš nepotrpíte na stolování, si vystačíte i se sklopnou deskou, ve větší domácnosti už je pak vhodnější klasický stůl. Jestliže se u něj nebudete příliš často potkávat, vyberte si menší stůl, který bude rozkládací. Po rozložení k němu bez problému usadíte i návštěvy. Čtyřčlenná rodina se pohodlně vejde i ke stolu 80 x 120 cm. Ve velkém bytě či domě, ve kterém máte místo na samostatnou jídelnu, pak není co řešit:  pořiďte si velký jídelní stůl, ke kterému se vejde spousta lidí.

3) Čtverec, obdélník, nebo kruh?

Do malého bytu se hodí menší čtvercový nebo obdélníkový stůl, který v případě potřeby přirazíte jednou stranou ke zdi, do většího prostoru můžete zvolit i stůl oválný nebo kulatý. Ten se může hodit i do menšího prostoru, ale musíte vybrat správnou velikost a počítat s tím, že bude vždy stát v prostoru a kolem něj bude potřeba dostatek místa na židle.

Kulatý jídelní stůl si většinou žádá větší prostor.

Kulatý jídelní stůl si většinou žádá větší prostor. (Foto: Depositphotos)

4) Usaďte se pohodlně, prosím

Židle by měly být především pohodlné, ideálně čalouněné. Do menšího prostoru se hodí lehké a subtilní židle, do velkého prostoru už můžete zvolit i celočalouněné židle s vysokým opěradlem nebo polokřesílka s područkami. Vypadají svátečně, ale malý prostor by mohly příliš "zacpat". Pokud chcete ušetřit místo nebo ozvláštnit či ohraničit jídelní prostor, volte lavici, a to nejlépe s opěradlem. Na té se vám totiž bude lépe sedět. Díky lavici získáte více místa na sezení. V malém bytě oceníte lavici s úložným prostorem.

Lavice vám ušetří místo a ozvláštní prostor.

Lavice vám ušetří místo a ozvláštní prostor. (Foto: Jitona)

5) Nezapomínejte na důležitost světla

Nepodceňujte důležitost světla. Nad jídelním stolem by vždy mělo být závěsné stropní osvětlení. Jedno centrální světlo prostě nestačí. Správně zvolené svítidlo musí rovnoměrně osvítit celou jídelní plochu. Svítidla navíc ve větším prostoru poslouží i pro optické oddělení jídelní zóny od ostatních zón. Na stůl pak můžete postavit ozdobný svícen se svíčkami, jejich světlo dotvoří atmosféru.

U jídelního stolu je důležité i správné osvětlení.

U jídelního stolu je důležité i správné osvětlení. (Foto: Depositphotos)

6) Sladit, nebo nesladit?

Když nemáte místo na samostatnou jídelnu, je lepší sjednotit design stolu a židlí s ostatním vybavením a nábytkem v místnosti (je jedno, jestli se jedná o kuchyň nebo obývací pokoj). Židle se dají sladit třeba stejným čalouněním, jako máte na pohovce nebo stejným vzorem jako na závěsech. Do většího prostoru se nebojte zvolit výrazný stůl nebo židle v úplně jiném designu - oživíte tím celý prostor. Při výběru však vždy myslete v prvé řadě na funkčnost a pohodlnost. 

Výběr materiálů závisí především na ostatním vybavení místnosti a vašich preferencích. Moderní stoly se skleněnou deskou vypadají sice krásně, ale jsou náročnější na čištění a mohou vás při jídle studit do rukou. Jsou ale ideální do malého prostoru, protože jej opticky nezahlcují.

Jídlení kout je lepší sladit s ostatním nábytkem v místnosti.

Jídlení kout je lepší sladit s ostatním nábytkem v místnosti. (Foto: Depositphotos)

7) Kusový koberec jako kotva

Do jídelny či kuchyně volte spíše hladkou podlahovou krytinu, která se dobře uklízí. Pokud však postavíte jídelní stůl do prostoru, je ideální jej „ukotvit“ kusovým kobercem, který prostor nejen že opticky oživí, ale také pocitově oteplí. Během stolování se tak budete cítit mnohem příjemněji. Koberec by měl být natolik velký, aby se na něj vešel celý stůl i odsunuté židle.

8) Dekorace pro navození příjemné pohody

Nezapomínejte ani na dekorace, které jídelnu či jídelní kout zútulní. Můžete využít svícny, vázy, ozdobné mísy, obrazy i živé květiny. Výběr obrazů závisí především na vašem vkusu, ale snažte se vyhnout příliš divokým motivům i barvám. Mnohdy jsou nejlepší černobílá díla. Prostor můžete oživit také zrcadly, ale pamatujte na to, že ne každému je příjemné se na sebe během jídla dívat do zrcadla.

I samotný stůl a židle se mohou stát ozdobou prostoru.

I samotný stůl a židle se mohou stát ozdobou prostoru. (Foto: Depositphotos)

9) Ve kterých barvách vám bude chutnat?

Do jídelny se hodí barvy ze škály teplých odstínů, třeba červená, oranžová nebo žlutá, protože pomohou vytvořit atmosféru přátelskosti a domácí pohody. Podporují však chuť k jídlu, takže s nimi buďte opatrní. Platí to především o červené. Bohatě stačí, když výrazný odstín použijete jen na jedné stěně nebo několika doplňcích či čalounění. Vhodné jsou i zemité odstíny, třeba hnědá či béžová barva. Vyhněte se růžové, černé, fialové i křiklavým odstínům a myslete na to, že zbarvení stěny se může odrážet na jídlo, takže například zelená barva není ideální.

Autor: Antonín Vintr