5.4.
2018
Eko styl vyjadřuje úctu a zodpovědnost k přírodě a dbá na zařízení bytu s ohledem na životní prostředí. Co všechno můžete udělat pro to, abyste svůj domov co nejvíce přiblížili přírodě?
Při zařizování domova v eko stylu není důraz kladený ani tak na celkový styl a podobu interiéru, jako spíše na materiály, které nezatíží životní prostředí – výrobou ani likvidací. Přírodní styl tak můžete bez problému sladit s dalšími interiérovými styly, jako je třeba skandinávský, venkovský, koloniální nebo vintage.
Eko styl nemusí být jen o správném vybavení domova. Pro mnohé se stává životním stylem a patří k němu používání ekologických výrobků, šetření energií a vody, recyklace odpadů, zájem o původ kupovaného zboží a potravin a častější trávení času v přírodě. Při zařizování domova se tak můžete zaměřit i na využití úsporných LED žárovek, perlátorů vody, správně vyladěné topení a další prostředky, které sníží negativní vliv provozu domácnosti na životní prostředí.
K eko stylu patří především dřevo, ale i netradiční přírodní materiály, třeba korek. (Foto: Depositphotos)
V přírodním interiéru má hlavní slovo dřevo, doplňují ho ale i další materiály, jako je kámen, sklo, kov, přírodní kůže, textilie (len, bavlna, vlna) a papír. Veškeré materiály by měly být recyklovatelné, přírodní a obnovitelné. Ke slovu se dostávají i inovativní moderní materiály, které jsou přírodního původu a dají se snadno recyklovat – bioplast (plast vyrobený z biomasy bez obsahu ropných produktů, 100% biologicky odbouratelný), bambus, dřevitá a kokosová vlákna, papírový karton (kvalitní vícevrstvá lepenka), konopné a lněné izolace, hliněné omítky, sláma a další.
Na podlahu můžete kromě dřeva a kamene zvolit třeba keramiku, korek, bambus nebo přírodní linoleum, stěnám zase bude slušet obklad ze dřeva, kamene nebo pálených cihel. Příjemné oživení přinesou tapety a fototapety s přírodními motivy a jemnými vzory nebo vertikální zahrada osázená různými rostlinami nebo mechy. Okna zastiňte závěsy, roletami z přírodních textilií nebo dřevěnými či bambusovými žaluziemi.
Bílou stěnu můžete ozdobit třeba vertikální zahradou. (Foto: Depositphotos)
Dominantními barvami eko interiéru jsou příjemné a uklidňující neutrální přírodní tóny, zemité barvy a odstíny šedé, béžové, hnědé, okrové, bílé a krémové. Nemusíte se však vyhýbat ani výrazným barvám na doplňcích, které prostor oživí. Skvělé jsou třeba jemné pastelové odstíny. Vyhněte se raději křiklavým barvám a vzorům, které by mohly v klidném interiéru působit rušivě. Nábytek ponechte ideálně v přírodním odstínu dřeva.
Nábytek přizpůsobte celkovému stylu, do kterého chcete interiér ladit. Jedinou podmínkou je, že by měl být vyrobený z přírodních a ekologických materiálů – dřevo, ratan, bambus, proutí. Myslete i na laky a vybírejte nábytek dokončený ekologickou nátěrovou hmotou. Zodpovědným přístupem v eko stylu je využití starých věcí, které by normálně skončily v odpadu. Nebojte se tedy využít staré kousky nábytku z bazarů, kterým renovací vdechnete nový život. Pro vybavení interiéru můžete zvolit i netradiční nábytek z recyklovaných palet, bedýnek nebo z kartonu.
TIP: Vneste do svého interiéru více přírody a vyrobte si třeba odkládací stolek či taburet ze špalku dřeva nebo věšák z větví. Vrcholem může být strom rostoucí uprostřed domu. :)
K eko stylu se hodí i netradiční nábytek z palet nebo bedýnek. (Foto: Depositphotos)
Květiny, květiny a zase květiny...
K eko stylu patří hlavně živé rostliny – velké i menší pokojové květiny v klasických i závěsných květináčích, vodní rostliny ve skleněných nádobách, vertikální zahrady, malé pokojové skleníky a užitkové druhy rostlin. Využít můžete i věci, které prošly tzv. upcyclingem (staré a nefunkční věci, které byly recyklací povýšeny do nové funkce a jsou znovu používány). Darujte "nový život" třeba starému nádobí, prázdným plechovkám či ohmataným nebo poničeným knihám, které již nikdo nechce číst.
TIP: Pokud chcete být skutečně EKO, snažte se nehromadit doma spoustu zbytečností a dejte možnost vyniknout především prostoru a rostlinám.
K přírodnímu stylu se hodí i koše a košíky z nejrůznějších přírodních materiálů, přírodní aranžmá z větviček, kamínků, suchých plodů či mušlí, akvárium, interiérová fontána, svícny, hliněná keramika, dřevěné misky, obrazy a grafiky s přírodní tematikou či etno doplňky (sošky, masky, amulety, šperky). Vhodný je také „živý“ oheň krbu nebo biokrbu.
Přírodní interiér ozdobí nejlépe živé pokojové květiny a rostliny. (Foto: Depositphotos)
Autor: Antonín Vintr