Industriální styl aneb stylové bydlení jako ve staré fabrice

Pokud jste tak trochu individualista a hledáte bydlení, které má svou duši a patřičný styl, pak je pro vás inspirace průmyslovým prostředím a továrnami to pravé. Jak si zařídit domov v industriálním stylu?

Poznejte industriální styl

Industriální styl se inspiroval průmyslovým prostředím a továrnami. Jeho krása spočívá v jednoduchosti, volnosti, vzdušnosti a multifunkčnosti. Nic neskrývá, nic neimituje a vše přiznává. Na někoho může působit příliš stroze až surově, ale platí zde známé pravidlo: "Jaké si to uděláš, takové to máš." Industriální styl totiž můžete doplnit o prvky minimalismu, brutalismu, vintage, retra a moderny, takže si s ním můžete různě hrát a vytvořit tak zajímavý, neotřelý a hravý prostor k bydlení.

Industriální styl nic neskrývá, nic neimituje a vše přiznává.

Industriální styl nic neskrývá, nic neimituje a vše přiznává. (Foto: Depositphotos)

Styl nejvíce pasuje do loftů vestavěných do starých továrních hal, které přestaly sloužit svému původnímu účelu. Pokud zde ponecháte veškeré průmyslové prvky, zachováte i patřičného ducha místa a získáte velice stylové bydlení s duší. Takové byty mívají vysoké stropy, otevřený multifunkční prostor, ve kterém bývá oddělená pouze koupelna, záchod a ložnice, a velká okna. Ta jsou většinou členěná do spousty malých tabulí oddělených tmavými lamelami. 

TIP č. 1: K "továrnímu bydlení" patří obnažená vzduchotechnika, vodovodní trubky a elektroinstalace.

Industriální styl se hodí i do větších moderních a mezonetových bytů s vysokými stropy, ale nemusíte se jej vzdát ani v případě, kdy bydlíte v malém bytě. V takovém případě však musíte pečlivě zvážit, jaké prvky využijete. Pracujte hlavně s původními prvky domu, nábytkové vybavení omezte na minimum, doplňte ho o pár vintage kousků a odstraňte zbytečné doplňky a okenní stínění. Pokud vše uděláte správně, prostor provzdušníte a opticky zvětšíte. Jestliže to však přeženete, bude byt působit stísněně nebo dokonce jako "parodie" a marný pokus o stylové bydlení. 

Industriální styl se nejlépe hodí k loftům ve starých továrních budovách.

Industriální styl se nejlépe hodí k loftům ve starých továrních budovách. (Foto: Depositphotos)

Stavební materiály mají přednost

V industriálním bydlení mají hlavní slovo surové stavební materiály, tedy obnažený beton, kov (železo, ocel, hliník, někdy i měď, bronz a nikl), kámen, cihly, dřevo a sklo. Nebojte se ani luxfer, tedy skleněných tvárnic, lisovanch plechů, tažených drátů, kovové síťoviny a pletiva. Materiál nebývá povrchově zušlechťovaný, spíše je ponechaný v původním vzhledu. Patina a rez nejsou na závadu, spíše naopak

TIP č. 2: Abyste se vyhnuli tovární surovosti, použijte více dřeva, které prostor opticky zateplí a zútulní.

Na zdech nechejte přiznané cihly či beton (mnohdy je v něm obtisklé ztracené bednění), nezakrývejte ani trámové stropy a sloupy. Podlahu nechte betonovou, případně použijte dlažbu. Pokud toužíte po koberci, volte hladký s krátkým chlupem. Originálním oživením může být hovězí kůže před sedačkou či postelí. Schodiště bývá hrubé a dřevěné či chladné kovové s minimalistickým zábradlím.

Do industriálního bytu se hodí i luxfery, které přispějí i k prosvětlení prostoru.

Do industriálního bytu se hodí i luxfery, které přispějí i k prosvětlení prostoru. (Foto: Depositphotos)

Industriální styl bydlení a barvy

V industriálním interiéru nehledejte přílišnou barevnost. Hodí se k němu spíše barevnost průmyslových továren, tedy odstíny šedé a antracitové, černá, bílá a všechny odstíny dřeva. Kvůli tmavším barvám je dobré, aby bylo v interiéru co nejvíce přirozeného světla, které prostor prosvětlí. Prostor můžete oživit několika barevnými a výraznými akcenty, třeba červenou, citronově žlutou, petrolejovou nebo oranžovou. Patřičnou barevnost vnesou do bytu i živé pokojové rostliny, ideálně velkého vzrůstu.

V bytě inspirovaném průmyslovým prostředím přílišnou barevnost nehledejte.

V bytě inspirovaném průmyslovým prostředím přílišnou barevnost nehledejte. (Foto: Depositphotos)

Zařízení bytu inspirovaného továrnou

Zařízení interiéru bývá strohé a minimalisticky jednoduché. Využijete industriální kousky nábytku, který se používal v průmyslových halách, retro nábytek i originální a hravé netradiční kousky. Nábytek by měl působit opotřebovaně, aby měl toho správného "továrního ducha". Pro ukládání věcí využijte plechové skříňky, které můžete znát z šaten výrobních podniků, dřevěné bedny, staré kartotéky, nižší kovové skříňky či vojenské dřevěné kufry.

TIP č. 3: Nábytek by měl být praktický, jednoduchý a s ostrými a nekomplikovanými liniemi bez zbytečných příkras. Zaoblené hrany však prostor zjemní.

Místo klasického kuchyňského ostrůvku můžete postavit pracovní ponk z masivního dřeva, jídelní stůl zase může být tvořený masivní deskou položenou na konzoli. Na podnož pracovního stolu můžete využít starý šicí stroj, odkládací stolek v obýváku můžete nahradit starým paletovým vozíkem s velkými kovovými koly nebo dřevěnou cívkou na kabely. Postel či sedačka může být vyrobená z palet, rozkročené štafle zase mohou sloužit jako opora pro police.

Všechen nábytek nemusí být industriální, stačí jen několik výrazných kousků. Zbytek volte s ohledem ke stylu, do kterého byt ladíte. Do obývacího pokoje se může hodit třeba kožená sedačka v barvě koňaku, do ložnice zase sestava masivního nábytku Keros, která má jednoduchý, funkční a moderní design. Podobné kousky nábytku zjemní jinak surový industriální nádech bytu.

Masivní nábytek pomůže zútulnit jinak surový a strohý tovární nádech.

Masivní nábytek pomůže zútulnit jinak surový a strohý tovární nádech. (Foto: Jitona)

Industriální styl a doplňky

K ozdobení bytu se nebojte použít staré kusy z továren, součástky ze zemědělských strojů, stylové květináče, přepravky na víno či tlusté svíčky. Skvělé jsou i dekorace z betonu. Zeď můžete ozdobit velkými nádražními hodinami, plechovými značkami, plakáty s industriální tématikou i černobílými fotkami, grafikami a linoryty. K dozdobení použijte skleněné lékovky, ozubená kola, stropní nebo stojací větráky, plechové stolní lampy s polohovatelným ramenem či starou černou tabuli. Prostor oživí i květiny, vybírejte však raději sukulenty a velké rostliny bez výrazných květů. Nebojte se ani akvárií s květinami a vertikálních zahrad.

TIP č. 4: Doplňky nemusí být nijak drahé, najdete je i v bazarech, garážích a půdách.

Osvětlení je nedílnou součástí celku a dotváří atmosféru vašeho bytu. K industriálnímu stylu patří hlavně velké stropní tovární lampy či jejich moderní napodobeniny a podlahové reflektory na stativových nohách. Chybu neuděláte ani zavěšenými lucernami nebo retro žárovkami (wolframovými) na barevných textilních kabelech. Ty vypadají dobře hlavně ve větším počtu. Okna by z důvodu co největšího prosvětlení měla zůstat odkrytá, ale pokud máte rádi soukromí, použijte k zastínění spíše posuvné panely či rolety. Záclony a závěsy se k tomuto stylu hodí jen někdy.

K osvětlení prostoru se hodí velké průmyslové lampy.

K osvětlení prostoru se hodí velké stropní tovární lampy. (Foto: Depositphotos)

Autor: Antonín Vintr