Inspirujte se uměním feng shui a vneste do své ložnice klid a harmonii

Základním kamenem feng shui je pořádek a čistota. Ložnici tedy nezahlcujte zbytečným množstvím věcí a využívejte ji pouze k odpočinku a spánku. Poradíme vám, jak ji správně zařídit podle tradičního čínského umění tak, aby byla v dokonalé harmonii.

Zaměřte se na správné umístění postele

Důležitou součástí feng shui je rozmístění nábytku tak, aby v ložnici mohla správně proudit pozitivní energie čchi. Svou roli pak hraje i správné umístění postele. Ta by neměla být v přímé linii s dveřmi - neměla by stát přímo proti nim a měla by od nich být co nejdál. Z postele byste však měli na dveře vidět, abyste měli pocit bezpečí (uvidíte, kdo do místnosti přichází). Dveře by se neměly otevírat směrem k čelu postele, protože z nich proudí silná energie, která může způsobit nemoc. 

Lůžko by mělo být přístupné z obou stran, čelem by mělo být „ukotvené“ ke stěně bez oken a na každé straně by měl být noční stolek. Nad postel nedávejte žádné bytové doplňky, obrazy s těžkými rámy ani police - prostor je vhodné nechat prázdný. Nad postelí by neměly být ani žádné výklenky či trámy (ty jsou rezervoárem negativní energie a představují ohrožující sílu s potenciálem způsobit škody). Pokud se trámům nemůžete vyhnout, zakryjte je alespoň baldachýnem. Vhodný není ani šikmý strop, protože tělo bude pod neustálým tlakem a může mít omezenou možnost přijímat energii.

Lůžko má být ukotvené ke stěně bez oken.

Lůžko má být ukotvené ke stěně bez oken. (Zdroj: Jitona)

Pozornost věnujte i umístění postele s ohledem na světové strany. Správnou orientací totiž můžete předejít řadě potíží. Nejklidnějším směrem je severojižní strana, kdy hlava míří na sever.

  • hlavou na sever - tato orientace řeší nespavost a podporuje klid, je vhodná pro starší osoby
  • hlavou na jih - pomáhá proudění energie, podporuje vášeň a zpomaluje regeneraci během spánku, na spaní není vhodná
  • hlavou na východ - skvělá orientace pro mladší osoby, ideální pro růst dětí, podporuje profesní růst
  • hlavou na západ - orientace vhodná pro spánek, podporuje zlepšení příjmů, bohužel však podporuje lenost
  • hlavou na severovýchod - nevhodná orientace pro spaní, často se mohou zdát nepříjemné sny
  • hlavou na severozápad - vhodná orientace pro starší osoby, podporuje spánek
  • hlavou na jihovýchod - podporuje komunikaci, osobní růst, tvořivost a aktivitu
  • hlavou na jihozápad – příliš klidná energie, která může způsobit ztrátu životní rovnováhy a vést k depresím

Takováto ložnice v podkroví s pracovním koutkem je podle feng shui zcela nevhodná.

Takováto podkrovní ložnice je podle feng shui zcela nevhodná. (Zdroj: Depositphotos)

Výběr správného nábytku a doplňků

Pro vytvoření harmonické energie v ložnici je důležité vybrat kvalitní postel ze dřeva s pevným čelem, dobrou matraci a povlečení z přírodních vláken. Lůžko by navíc mělo být co nejvyšší, aby pod ním mohla proudit energie. Pokud v bytě máte dostatek úložných prostor, snažte se vyhnout posteli s úložným prostorem (zabráníte jím proudění energie čchi). Do ložnice nepatří ani šatní skříň (ideálně by měla být na chodbě či v předsíni) a pracovní stůl s počítačem. Pokud není zbytí a jinde nemáte na pracovní koutek místo, oddělte jej alespoň kusem nábytku, paravánem nebo jiným způsobem tak, abyste ho z postele neviděli. Myslete i na to, že na postel nikdy nesmí mířit ostré rohy nábytku.

Ložnice má sloužit pouze ke spaní a odpočinku, takže do ní nepatří televize, hodiny, zábavná elektronika včetně počítače ani cvičební nástroje. Vyhněte se také zrcadlům, pokud však na zrcadle trváte, volte jen jedno a dejte ho tak, abyste se v něm neviděli z postele. Zrcadlo by do vás totiž mohlo odrážet energie, které by narušovaly váš spánek. Jestliže chcete do ložnice umístit obrazy, tak vybírejte moudře, neboť v sobě nesou silnou feng shui energii. Nejlepší je zvolit takový obraz, který znázorňuje to, co si přejete, aby se ve vašem životě stalo. Rozhodně se vyhněte smutným a depresivním obrazům. 

Veškeré doplňky a dekorace volte spíše decentnější. Protože je ložnice převážně otázkou partnerství a párů, je dobré tuto energii podpořit použitím párových dekorací, třeba dvěma lampami, párovými obrázky či soškami. Dobré jsou i křišťálové doplňky. V ložnici by nemělo být příliš mnoho květin. Feng shui je povoluje jen v opravdu velkých místnostech a za podmínky, že budou daleko od postele a nebudou mít špičaté listy, které působí příliš agresivně. Rostliny totiž zadržují množství intenzivní energie, kterou obyvatelům ložnice ubírají. Podobně je na tom také akvárium, jakákoliv jiná nádoba s vodou a dokonce i obrázky vodu zobrazující.

Akvárium do ložnice nepatří, a už vůbec ne za hlavu postele.

Akvárium do ložnice nepatří, a už vůbec ne za hlavu postele. (Zdroj: Depositphotos)

Další tipy pro zařízení ložnice podle feng shui

Barvy ložnice by měly být velice jemné a laděné spíše do tlumených tónů. Ideální jsou zemité barvy. Vyhněte se barvám sytým a jasným, protože mají silně aktivní energii. Na někoho mohou působit až negativně a narušovat mu čas spánku. Myslete na to, že se vám po probuzení musí naskytnout příjemný pohled, takže by se vám ložnice měla vizuálně líbit. Vyberte proto barvu, která se vám líbí. Pokud máte dřevěnou podlahu, postel a nábytek, je potřeba prostor ložnice změkčit. Ideální jsou různé změkčující koberečky, polštáře, tapety a okenní závěsy.

Co se týče světla, tak volte raději tlumené osvětlení a žárovky v teplých barvách. Kvalitní a přiměřené osvětlení je velmi důležité, neboť světlo je jedním z nejsilnějších představitelů energie. Ideální je světlo svíček (které neobsahují toxiny). Pokud toužíte po originálním světle, zavěste si do okna například křišťálovou zvonkohru, která bude odrážet sluneční paprsky a vytvoří tak příjemnou atmosféru, kterou doprovodí o jemné cinkání příjemných a nenásilných tónů. Tyto zvuky však nejsou příjemné všem, takže je volba na vás.

Všechny dveře v ložnici na noc zavírejte (dveře od skříně i na chodbu či jinou přilehlou místnost), abyste umožnili ten nejlepší a nejvýživnější tok energie k posílení vašeho zdraví a vztahu. A tip na závěr? Učení fengshui říká, že pozitivní energie se vyhne každé ložnici, kde je vydýchaný vzduch plný škodlivin, takže často větrejte a nezapomínejte na pravidelný úklid.

Pokud se rozhdonete dát do ložnice zrcadlo, nemělo by mířit přímo na postel.

Pokud se rozhdonete dát do ložnice zrcadlo, nemělo by mířit přímo na postel. (Zdroj: Depositphotos)

Autor: Antonín Vintr