Poznejte rolety a další méně tradiční možnosti zastínění oken

Přemýšlíte, jak zastínit okna a nechcete si pořizovat klasické závěsy ani žaluzie? Naštěstí dnes existuje spousta dalších možností, jak uchránit svůj domov před všetečnými slunečními paprsky.

Rolety jako funkční prvek i ozdoba

Pokud se vám nelíbí těžké závěsy a klasické žaluzie vám připadají příliš strohé až kancelářské, zkuste se podívat na nabídku rolet. Kromě toho, že fungují jako zastínění před sluncem, jsou totiž velice dekorativní. Seženete je v mnoha barevných provedeních a dokonce i s nejrůznějšími natištěnými motivy a obrázky.

Kromě klasických rolet pak existuje i dekorativnější varianta – římské rolety. Ty se na rozdíl od klasických rolet nenavíjejí na válec, ale skládají, a to jak směrem dolů, tak i vzhůru. Navíc mohou fungovat podobně jako plisé žaluzie - můžete je stahovat v obou směrech zároveň (a zastínit tak třeba jen střed okna).

Interiérové rolety mají především stínicí, zatemňovací a dekorativní funkci. Předokenní rolety pak navíc plní i funkci zabezpečovací, termoizolační a protihlukovou. Obě varianty lze samozřejmě kombinovat – venkovní roletu je skvělé doplnit o plisé žaluzie, japonskou stěnu nebo jiné látkové zastínění, které má i dekorační funkci.

Římské rolety působí díky skládané látce dekorativněji.

Římské rolety působí díky skládané látce dekorativněji. (Foto: Depositphotos)

Jaké interiérové rolety si vybrat?

Dnešní interiérové rolety se vyrábí z moderních materiálů různých vlastností. Výběr záleží především na tom, co od nich očekáváte. Rolety mohou být částečně i zcela zatemňovací, nehořlavé nebo odrážející sluneční paprsky (ty v parném létě udržují v interiéru příjemnou teplotu). Světelnou propustnost ovlivňuje především použitý materiál. Pokud chcete rolety využívat pouze ve dne, jsou pro vás ideální světlopropustné denní rolety, které dokážou skvěle rozptýlit sluneční paprsky. To se hodí třeba v místnosti s počítačem.

Pro dokonalé zatemnění místnosti jsou nejlepší zatemňovací rolety (tzv. blackout) - neproniknou přes ně žádné sluneční paprsky. To oceníte třeba v místnosti s projektorem nebo v ložnici, do níž celou noc svítí světlo z pouliční lampy. Jestliže se vaše požadavky na zastínění místnosti v průběhu dne mění, jsou pro vás ideální rolety Den a noc (Zebra, twin roll), které se skládají z látkových a průsvitných pruhů, jejichž překrýváním můžete snadno regulovat světelnou propustnost rolet.

Interiérové rolety nabízejí různý stupeň propustnosti světla.

Interiérové rolety nabízejí různý stupeň propustnosti světla. (Foto: Depositphotos)

Instalace rolet není žádná raketová věda

Rolety se instalují na zeď nebo strop, případně přímo na okenní rám. Dokonce existují i varianty, které namontujete bez jakéhokoliv vrtání – buď je nalepíte, nebo jednoduše zavěsíte na rám okna. Rolety nainstalované na rám okna neomezují na rozdíl od modelů instalovaných na zeď či strop jeho funkčnost a možnost otevření. Rolety instalované na rám mohou mít vodicí silikonová lanka, pro perfektní stínění však raději volte rolety s krycími lištami (většinou mají zakrytý i mechanismus navíjení). Pro střešní okna pak existují speciální rolety s hliníkovými vodícími lištami.

Vertikální žaluzie nejen v kanceláři

Alternativou k roletám mohou být vertikální žaluzie, se kterými se asi nejvíce setkáte v kancelářích, učebnách a na jiných veřejných místech. V poslední době se však dostávají do obliby i u rodinných domů a bytů. Jedná se vlastně o vertikální pruhy látky, které jsou na spodním okraji vybaveny plastovým závažím spojeným mezi sebou kuličkovým řetízkem tak, aby se všechny lamely otáčely stejnoměrně. Pruhy látky můžete jednoduše měnit, takže snadno změníte celkový vzhled místnosti.

S vertikálními žaluziemi se nejčastěji potkáte v kancelářích a školách.

S vertikálními žaluziemi se nejčastěji potkáte v kancelářích a školách. (Foto: Depositphotos)

Japonské stěny pro velké prosklené plochy

Japonské stěny či japonské závěsy jsou látkové panely ukotvené do kolejniček přimontovaných ke stropu. Panel je na spodním okraji vybaven závažím, díky kterému látkové panely drží tvar a nevlají při otevřeném okně nebo průvanu. Toto řešení je ideální pro velké prosklené plochy. Ovládání japonských stěn je docíleno tyčí, jejímž taháním posouváte jednotlivé panely nebo sestavu panelů. Místo tyče může být použita šňůra nebo elektromotor. Japonské stěny se dají využít i k rozdělení velkých prostor.

Plisé žaluzie, aneb kouzlo skládané látky

Plisé žaluzie (plisse) jsou jakýmsi přechodem mezi roletou a žaluzií. Tvoří je plisovaná látka, která se při stažení skládá na sebe podobně jako harmonika. Látka bývá natažená mezi dvěma hliníkovými profily. Plisé může být stahováno zespoda nahoru, zhora dolů a dokonce i oběma směry zároveň, což běžná interiérová žaluzie neumí. Navíc si můžete nechat vyrobit plisse žaluzii "na míru" do různých atypicky tvarovaných oken, jako jsou lichoběžníky, kruhy, trojúhelníky a jiné. Bez problému je nainstalujete i do střešních oken a stejně jako u rolet si můžete vybrat z různého stupně prostupnosti světla. Existuje i plisé žaluzie Den a noc.

Autor: Antonín Vintr