Středomořský styl aneb přineste si domů prázdninovou pohodu

Chcete se doma cítit po celý rok jako na dovolené u moře? Zařiďte si interiér ve středomořském stylu. Pokud zvolíte správné barvy, materiály, nábytek a bytové doplňky, tak na vás bude z každého koutu dýchat klid a letní dovolenková pohoda a skvěle se zrelaxujete před dalším náročným dnem v práci.

Jaké barvy patří k přímořskému stylu

Přímořský styl se vyznačuje především odstíny teplých barev, hlavně sytě modrou, tóny výrazné cihlově červené a jemnými odstíny levandulové a žluté barvy. Stěny někdy bývají i oranžovožluté nebo bílo-modré. V interiéru se často využívá spousta bílé, a to nejen na nábytku, ale i na zdech.

Stěny mohou být laděné i do jemných odstínů žluté barvy.

Stěny mohou být laděné i do jemných odstínů žluté barvy. (Zdroj: Jitona)

Co nesmí chybět v interiéru inspirovaném Středomořím?

Součástí vybavení středomořských domovů jsou obklady, a to nejčastěji z kamene nebo terakoty. Často se setkáte i s barevnou mozaikou poskládanou z jejich střepů a úlomků. Obkládat nemusíte celé stěny, ale třeba jen část zdi za kuchyňskou linkou, sprchový kout, rám zrcadla nebo desku odkládacího stolku. V interiéru nesmí chybět ani masiv (nejlépe s patinou připomínající dřevo vyplavené na pláž), kov, proutí, ratan a hrubé tkaniny, jako je len a režné látky, a to ideálně s pruhy.

Nebojte se různých ornamentů a doplňků - tradiční středomořské bydlení si pohrává s různými vzory. Oblíbené jsou benátské a marocké štuky a ornamenty inspirované obdobím klasického Řecka. Vyřezávané ozdobné detaily můžete najít i na jinak jednoduchém nábytku. Interiér můžete doplnit o keramiku, mušle a oblé kamínky přivezené z dovolené, živé květiny nebo antické sošky. Květiny vybírejte spíše subtropické, jako jsou fíkovníky, nejrůznější citrusy, sukulenty nebo levandule. 

Nábytek by měl být jednoduchý, ale může mít ozdobné či vyřezávané detaily.

Nábytek by měl být jednoduchý, ale může mít ozdobné či vyřezávané detaily. (Zdroj: Jitona)

Jaký nábytek si pořídit do středomořského interiéru?

Středomořský styl nábytku je kombinací etno stylu, rustikálního nábytku a nábytku koloniálního, ale ve velmi odlehčených formách. Nábytek bývá masivní, bytelný a jednoduchý, často však mívá zdobené nohy nebo vyřezávané ornamenty.

Doma by vám neměl chybět velký jídelní stůl, pohodlné židle, tradiční lavice, různé komody, příborníky, vitríny, truhly a klasické šatní skříně. Hodit se vám budou staré a lehce omšelé kousky, ale i nový nábytek inspirovaný Středomořím. Do ložnice si můžete pořídit třeba ložnicovou sestavu Malta, která k němu sedí jako ulitá.

Autor: Antonín Vintr