Tipy pro zařízení útulného obývacího pokoje

Plánujete změnu obývacího pokoje, ale nevíte si s tím rady? Prozradíme vám pár praktických tipů, které vám pomohou přeměnit obývák do takové podoby, abyste se v něm cítili dobře.

V obývacím pokoji se prolíná několik funkčních zón. Patří mezi ně zóna odpočinková, informační (TV a další elektronika), společenská a někdy i pracovní. Pokud máte obývák spojený s jídelnou nebo kuchyní, pak se v něm skloubí i další zóny a zařizování bude o to těžší. Před samotným zařizováním si tedy musíte dobře rozmyslet, co všechno v něm chcete dělat. Jen tak se na konci dočkáte výsledku, který vám bude vyhovovat.

Třikrát měř a jednou řež…

Jakmile budete vědět, co všechno potřebujete do obývacího pokoje vměstnat, tak si nakreslete plánek místnosti a zakreslete do něj veškerý nábytek v jednotném měřítku. Jen tak zjistíte, zda se vám do pokoje všechno vejde. Myslete přitom na logické prolínání jednotlivých zón a na komunikační trasy (mezi jednotlivými dveřmi v místnosti i okny a mezi nábytkem). Při rozmisťování nábytku počítejte také s rozvody elektřiny, abyste zabránili viditelným kabelům. Můžete je skrýt do nábytku, případně zakrýt obkladovými panely či lištami. Práci s plánkem si můžete usnadnit pomocí některého z plánovacích programů.

Ideální je nábytek, který myslí na úschovu elektroniky a kabelů.

Ideální je nábytek, který myslí na úschovu elektroniky a kabelů. (Zdroj: Jitona)

Vezměte to od podlahy

Pokud budete měnit podlahu, tak volte jednotný materiál, a to nejlépe s vysokou odolností a životností, zejména pokud je obývák spojený s jídelnou či kuchyní. Oblíbenými materiály jsou laminát, vinyl nebo marmoleum. Můžete zvolit i masivní dřevo nebo korek, ale počítejte s tím, že jsou náročnější na údržbu. Na novou podlahu se nebojte položit kusové koberce, které vylepší akustiku místnosti a opticky oddělí funkční zóny. Klasicky se kusový koberec dává před sedačku, ale může být i u pracovní zóny nebo pod jídelním stolem.

Jaké zvolit barvy?

Barva stěn by měla být příjemná a měla by korespondovat s barvou nábytku. Do menších prostor s nedostatkem přirozeného světla jsou vhodnější světlé barvy, do světlých místností s větším množstvím oken můžete zvolit i barvy tmavší. Pokud si barvou nejste jistí, tak si domů doneste vzorek vybrané barvy a sledujte, jak na vás působí v různých denních dobách. Jednu stěnu můžete klidně zvýraznit a vymalovat jinou barvou. Klidně ji můžete i obložit nebo na ni nalepit tapetu či fototapetu. Obvykle se tak zvýrazňuje stěna za pohovkou nebo televizí.

Stěnu za televizí můžete barevně odlišit od zbytku místnosti.

Stěnu za televizí můžete barevně odlišit od zbytku místnosti. (Zdroj: Depositphotos)

Nepřehánějte to s množstvím nábytku

Jakmile se pustíte do zařizování obýváku nábytkem, tak myslete na to, abyste jej zbytečně nepřehltili. Pokud můžete, minimalizujte úložné prostory a volte nízké skříňky, otevřené police a knihovny v jednotném designu. V módě jsou závěsné kousky, které dodají místnosti vzdušnost a lépe se pod nimi uklízí. Abyste měli jistotu, že k sobě nábytek ladí, tak si vyberte nábytkovou sestavu do obýváku.

Praktickou volbou je nábytek, který myslí i na úschovu elektroniky a kabelů. Před pohovku je zvykem stavět jeden větší odkládací stolek, ale mnohem lepší je zvolit více menších stolků, případně sestavu hnízdových stolků. Můžete s nimi totiž lépe manipulovat a každý sedící si je může postavit na takové místo, aby pohodlně dosáhl na odložené věci.

Jakou si vybrat sedačku?

Velikost sedačky volte podle velikosti místnosti i počtu lidí, kteří na ní budou nejčastěji sedět. Ne vždy je potřeba volit obrovskou rohovou sedačku. Do malého prostoru raději volte menší pohovku a tu doplňte křesílky nebo taburety, které snadno přesunete i z jiné místnosti. Sedačka nemusí stát jen u stěny. Pokud máte velkou místnost, můžete ji postavit do prostoru tak, aby plnila funkci oddělení funkčních zón. V takovém případě ale musí mít pohledovou zadní stranu.

Jestliže je pro vás důležitá televize, umístěte pohovku tak, abyste měli dobrý výhled na obrazovku ze všech míst sedačky. Televize s vysokým rozlišením by měla být od sedačky umístěna ve vzdálenosti odpovídající dvou a půl násobku úhlopříčky obrazovky. Když je pro vás důležitější interakce s přáteli, postavte dvě pohovky proti sobě nebo pohovku doplňte křesílky. Při rozhovoru si tak uvidíte dobře do očí.

Jednoduchý nábytek dodá obývacímu pokoji vzdušnost.

Jednoduchý nábytek dodá obývacímu pokoji vzdušnost. (Zdroj: Jitona)

Jak do obýváku dostat pracovní kout

Jestliže potřebujete dostat do obýváku pracovní kout, tak myslete na to, že by měl být co nejblíže k oknu, abyste měli pro práci přirozené světlo. Pokud to není možné, volte dostatečně silné umělé světlo o správné barvě. Ideální je pracovní kout opticky oddělit od zbytku místnosti – můžete použít policový díl, skříňku, paraván nebo závěs, někdy postačí i odlišná barva stěny. Pokud je to možné, tak by za zády sedícího neměla být žádná důležitá komunikační zóna či dveře. Pokud se tomu nemůžete vyhnout, tak dejte ke zdi nebo na pracovní stůl zrcadlo, aby sedící viděl za sebe.

Doplňky dají prostoru duši

Nezapomeňte na osvětlení, bytové doplňky a živé květiny, které dotvoří celkovou atmosféru místnosti. V obývacím pokoji by mělo být jedno centrální světlo a světlo doplňkové, tedy lampy u čtecí a pracovní zóny i sedačky a osvětlení za televizí, které zmírní jas obrazovky. Kromě toho můžete nainstalovat i dekorační (náladové) světlo. Místo spousty malých dekoračních doplňků, na které by se jen zbytečně prášilo, raději zvolte jednu či dvě větší ozdoby, třeba sošky, vázy nebo předměty z cest. Na poličku můžete postavit i svíčky nebo lihový krb, které do pokoje vnesou „teplo domova“.

Obývací pokoj si zařiďte tak, abyste se v něm cítili dobře.

Obývací pokoj si zařiďte tak, abyste se v něm cítili dobře. (Zdroj: Depositphotos)

Tip na závěr

Obývací pokoj zařizujete pro sebe a svou relaxaci, ne pro vaše návštěvy. Proto jej zařiďte tak, abyste se v něm cítili příjemně a neohlížejte se na to, co vám o jeho vybavení říkají kamarádi a známí, kteří k vám přijdou na návštěvu.