Jak si vybrat postel, ve které se vám bude krásně spát?

Samotná postel neovlivní kvalitu spánku tolik jako matrace, rošt a materiál přikrývek a polštářů. I výběrem špatné postele si však můžete zadělat na zdravotní problémy a nekvalitní spánek. Když vám z ní budou čouhat nohy nebo se budete bát otočit, abyste z ní nespadli, tak se nejspíš dobře nevyspíte.

 Kvalitu spánku nevlivní jen rošt a matrace, ale samotná postel.

Kvalitu spánku nevlivní jen rošt a matrace, ale i samotná postel. (Zdroj: Jitona)

Dbejte na správnou velikost postele

Minimální délka postele se rovná výšce člověka plus alespoň 25 cm (lépe 30 cm). Standardní délka postele bývá 200 cm, takže pokud měříte více než 175 cm, volte raději postel s prodlouženou délkou. Postel pro jednu osobu musí mít minimální šířku 80 cm, na posteli o šířce 90 nebo 100 cm se vám ale bude spát pohodlněji. Dvěma lidem může stačit i jeden a půl lůžko o šířce 140 cm, pro komfortnější spánek však raději volte klasické dvojlůžko o šířce 160, 180 nebo nejlépe 200 cm. Optimální rozměry dvojlůžka jsou tedy 180 × 200, nebo ještě lépe 200 × 200 cm.

Ideální výška lehací plochy je 45 až 65 cm. Neměla by klesnout pod 30 cm, protože hygienické minimum je 25 cm. To je stanovené nejen kvůli proudění vzduchu a víření prachu, ale také s ohledem na snadnější vstávání. Vyšší postel ocení senioři a lidé s omezenými pohybovými možnostmi, neboť se jim bude lépe vstávat i ulehat. Pod vyšší postelí bez úložných prostor se vám navíc bude snáze uklízet. Celkovou výšku postele ovlivní i vaše výška a výška matrace. Ideální jsou postele, u kterých můžete zvolit výšku umístění roštu.

Vyšší postel ocení senioři i lidé s omezenými pohybovými možnostmi.

Vyšší postel ocení senioři i lidé s omezenými pohybovými možnostmi. (Zdroj: Jitona)

Na co dalšího si dát pozor?

Postel může a nemusí mít čela. Čelo u hlavy chrání před průvanem, dá se o něj opřít a nepadá díky němu polštář. Také brání v odření rukou o zeď za hlavou v případě, že se v noci příliš rozmachujete. Čelo v nohách postele není tolik důležité, ale může bránit průvanu na nohy, případně padání peřiny. V malém prostoru však bude spíše překážet. Čalouněné čelo u hlavy vám umožní pohodlnější sezení v posteli (třeba při čtení knížky), protože si za záda nebudete muset dávat polštář pro změkčení. Bez čel většinou bývají válendy s úložným prostorem.

Postele bez úložného prostoru jsou sice vhodnější, ale pokud doma řešíte problém s nedostatkem místa, nemusíte se bát využít ani plochu pod postelí. Můžete si vybrat postel se zabudovaným úložným prostorem, postele s volnými zásuvkami jsou však vhodnější. Sice se do nich většinou vejde méně věcí, ale máte k nim lepší přístup. U postelí s úložnými prostory si vždy dávejte pozor na to, aby byl ze spodní strany zajištěný přístup vzduchu k matraci kvůli jejímu odvětrávání. Omezíte tak množení roztočů a tvorbu plísní.

Při výběru si dejte pozor i na nohy postele. O designové nožky, které „vyčuhují“ do prostoru mimo postel se totiž můžete snadno zranit nebo zakopnout. Pokud nejsou umístěné dál od rohů, volte raději bezpečnější tlustší a oblé nohy. 

Autor: Antonín Vintr