Jak si vybrat správnou matraci?

Po těžkém a namáhavém dni v práci si vaše tělo i mysl zaslouží pořádný a ničím nerušený spánek. K tomu vám pomůže především kvalitní matrace. Je těžké říct konkrétně, která to je, protože každému vyhovuje jiná tvrdost i materiály, ale existuje několik obecných pouček, podle kterých se můžete řídit. Které to jsou?

Matraci si před nákupem pořádně otestujte. Zkuste na ní alespoň 15 minut ležet v poloze, ve které nejraději usínáte a nejčastěji spíte - jen tak poznáte, zda vám matrace vyhovuje. V obchodě si také nechte ukázat průřez matrací a vysvětlit funkci jednotlivých vrstev. Věřte, že ne vždy znamená více vrstev větší pohodlí.

Co musí kvalitní matrace splňovat?

  • Použití hygienicky nezávadných materiálů
  • Pružnost plochy s rezervou pružení
  • Správnou podporu těla
  • Podporu svalové funkce při otáčení
  • Prodyšnost v celém průřezu matrace
  • Podporu samovolné termoregulace organismu

Matraci si v obchodě pořádně prohlédněte, osahejte a vyzkoušejte.

Matraci si v obchodě pořádně prohlédněte, osahejte a vyzkoušejte. (Zdroj: Depositphotos)

Rozměry matrace

Šířku a délku matrace volte podle velikosti postele. Všechny matrace se vyrábí ve standardizovaných rozměrech, takže pokud máte postel vyrobenou v atypických rozměrech na zakázku, tak si budete muset nechat vyrobit na míru i matraci. U kvalitních prodejců a výrobců by to naštěstí neměl být problém.

Co se výšky matrace týče, tak se dá obecně říci, že čím vyšší matrace bude, tím bude ležení komfortnější. U příliš tenké matrace by vás například mohl tlačit rošt. Na druhou stranu jsou však zbytečné i příliš vysoké matrace složené z více pružících vrstev, protože byste nevyužili veškeré kladné vlastnosti jednotlivých materiálů.

Materiály

Matrace se v základu dělí na pružinové a pěnové. Pružinové matrace jsou obecně tvrdší a nepatří na polohovací ani lamelový rošt, díky dobrému odvádění vlhkosti se však hodí do rekreačních zařízení. Matrace s bonellovými pružinami (jádro Bonell) je na rozdíl od matrace s taštičkovými pružinami tvrdší a nemá lokální pružení, takže se příliš nehodí na dvoulůžka - jakýkoliv pohyb partnera totiž znamená "rozvlnění" celé matrace. 

Pěnové matrace jsou ideální na lamelový rošt a využijete je i u roštů polohovacích (pokud nemají jádro s deskou z kokosových nebo kaktusových vláken). Tvrdší vysoké matrace můžete zkombinovat i s laťkovým roštem. Pokud si chcete během spánku užít větší komfort, volte matraci ze studené nebo viskoelastické pěny (je známá také jako líná nebo paměťová).

Matrace ze studené pěny má lepší elasticitu a prodyšnost, u líné se pak mění tvrdost podle působící teploty - při kontaktu s tělem měkne a díky efektu „pomalého vracení“ omezuje protitlak a brání proleženinám.

Mezi pěnovými matracemi patří k těm nejlepším matrace z latexu. Zde si však ověřte množství přírodní složky, protože čím více přírodního latexu matrace obsahuje, tím by měla být kvalitnější (ale zpravidla také dražší). Matrace z klasické PUR pěny patří k těm nejlevnějším. V dnešní době již mají poměrně dobré vlastnosti, bohužel však hůře odvádí vlhkost a mohou mít nižší životnost.

Latexové matrace patří mezi pěnovými k těm nejlepším.

Latexové matrace patří mezi pěnovými k těm nejlepším. (Zdroj: Depositphotos)

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace volte především podle vlastních preferencí. Mladým a zdravým lidem bude vyhovovat spíše tvrdší matrace, protože mají vyšší bazální teplo, které je potřeba odvádět. Pokud leží na boku na tvrdší matraci, tak se tělo přirozeně podepírá ramenem, kyčlí a koleny, takže ho matrace neobepíná a zbytečně nezahřívá. V měkké matraci může být odvod tepla nedostatečný.

Senioři mají sice bazální teplo nižší, ale stejně jako mladí potřebují matraci tvrdší, protože jim nebrání v pohybech na lůžku, umožňuje jim využít opěrné body skeletu a neklade odpor při otáčení. Dospělí si mohou své tělo hýčkat a dopřát si matraci měkčí. Výběr tvrdosti však záleží především na jejich hmotnosti.

Zónování

Matrace vhodně zkombinovaná s roštem rozloží dokonale hmotnost těla, kopíruje jeho tvar a poskytuje páteři dostatečnou oporu a uvolnění zádovým svalům. Kvalitní matrace mají zónování tuhosti, tedy různou tvrdost v různých místech, takže se snáze přizpůsobí tvaru lidského těla a lépe ho podepřou.

Komfortní matrace mají až 7 zón, které se vytvoří použitím různých materiálů, jejich profilováním nebo třeba použitím pružin o rozdílné tloušťce drátu. Zónování využijí spíše lidé, kteří mají zdravotní problémy se zády. Pokud zónování vyžadujete, měla by matrace umožnit změnu zónování tak, abyste ho přizpůsobili svému tělu, momentálním potřebám a zdravotnímu stavu.

Matrace by vám měla v každé poloze zajistit rovnou páteř.

Matrace by vám měla v každé poloze zajistit rovnou páteř. (Zdroj: Depositphotos)

Další tipy pro výběr matrace

Na dvoulůžko si raději pořiďte dvě různé matrace. Jen tak můžete zohlednit hmotnost, osobní nároky na tvrdost lůžka a zdravotní požadavky partnera. S ohledem na kvalitu spánku rozhodně není dobré dělat kompromisy. Výhodou dvou matrací je i snadnější převlékání ložního prádla a manipulace s nimi. Pokud trváte na jedné společné matraci, volte matraci pěnovou nebo s taštičkovými pružinami.

Pro lepší hygienu spánku si raději vyberte matraci se snadno snímatelným a pratelným potahem. Ve většině případů je také dobré opatřit matraci matracovým chráničem, se kterým se během čištění manipuluje mnohem snadněji než s celým potahem. A i když výrobci udávají vysokou životnost matrace, podle odborníků by se měla vyměnit po každých cca 5 – 8 letech užívání, tak na to myslete.

Autor: Antonín Vintr